Jazz nad Bzurą

SOCHACZEW Mamy za sobą lipcowy festiwal folkowy, a sierpień upłynie w Sochaczewie pod znakiem jazzu. Usłyszymy prawdziwe gwiazdy tego gatunku. III Sochaczewski Festiwal Jazzowy rozpocznie się w niedzielę 8 sierpnia, a jego trzy koncerty zaplanowano w nowym amfiteatrze, wszystkie o godz. 19.00.

Festiwal zainauguruje znany w kraju i na świecie   Włodek Pawlik Trio. Jego lider ma na swoim koncie nie tylko  kompozycje jazzowe ale również muzykę filmową, teatralną, baletową, na orkiestrę kameralną i symfoniczną. To także laureat nagrody Grammy za płytę Night in Calisia. Z kolei 22 sierpnia zagra Artur Dutkiewicz Trio. Trudno wymienić wszystkie dokonania muzyka, który w czasie długiej kariery grał z najlepszymi polskimi i światowymi jazzmenami. Jest nazywany ambasadorem jazzu i propagatorem zrównoważonego stylu życia w zgodzie z naturą. Koncert w Sochaczewie będzie poświęcony Tomaszowi Szukalskiemu (1943-2012), najwybitniejszemu  polskiemu saksofoniście tenorowemu, legendzie polskiego jazzu.

Festiwal zakończy 29 sierpnia Włodzimierz Nahorny Trio. Lider zespołu to legenda polskiego jazzu. Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, twórca i członek wielu zespołów. O jego wszechstronności muzycznej świadczy fakt, że z równym powodzeniem spełniał się także w muzyce rockowej. Czego przykładem był jego udział w nagraniu płyty „Na drugim brzegu tęczy” zespołu Breakout, wydanej w 1969. Longplay uchodzi za przełomowy dla polskiej muzyki. Był pierwsza rockowa płytą nagrana przez polski zespół i uznawany jest za jeden z najlepszych albumów w dziejach polskiego rocka. Dodajmy, że Nahorny uczestniczył również w nagraniu kolejnej płyty Breakoutów – „70a”.

opr. dot

fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz