Godzina „W” i Pałacyk Michla

Niedziela 1 sierpnia będzie miała inny charakter niż dotychczasowe koncertowe weekendy w parkach. 77 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uczcimy imprezą patriotyczną, która będzie miała kilka odsłon.

Jak zwykle o godzinie 15.00 w park im. Fryderyka Chopina rozłoży się historyczne obozowisko. Tym razem poznamy dzieje broni palnej, zobaczymy wystawę armat średniowiecznych, będziemy także świadkami  pokazu artyleryjskiego w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Czarna Kompania. Tradycyjnie w parku zobaczymy także dorobek sochaczewskich twórców w ramach projektu Marcina Hugo-Badera „Okno sztuki”.
Na wzgórzu zamkowym na mieszkańców będzie czekał przewodnik, a punktualnie o godz. 16 usłyszymy stamtąd hejnał Sochaczewa.

Dalsze uroczystości odbędą się na placu Kościuszki. O godzinie W zawyją syreny, na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa.

Po krótkim wystąpieniu upamiętniającym powstanie warszawskie na placu otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”. Ekspozycja została przygotowana przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i działającą w jej ramach grupę miłośników historii skupionych wokół projektu „Sochaczewskie Fortyfikacje”.
Wystawa ma służyć upamiętnieniu losów i przywróceniu do zbiorowej pamięci tych, których zmuszano do ciężkiej, przymusowej pracy fizycznej na okupowanej ziemi sochaczewskiej na rzecz armii niemieckiej w końcowym okresie II wojny światowej.
Jak mówi koordynator projektu Artur Gałecki, w sierpniu 1944 roku kilka tysięcy kobiet, mężczyzn, duchownych i dzieci zostało wypędzonych ze swoich domów i zmuszonych do kopania okopów, rowów przeciwczołgowych i wykopów pod żelbetowe schrony na potrzeby III Rzeszy, by mogła się przygotować do odparcia sowieckiej ofensywy.
Wystawa godna obejrzenia nie tylko z okazji 1 sierpnia.

Na 17.30 zaplanowano z kolei koncert w parku im. I. W. Garbolewskiego, który będzie nosił tytuł „Pałacyk Michla”.
– W takim dniu nie sposób nie uczcić historycznych chwil i nie przywołać atmosfery wojennych czasów. Doceniając heroizm walczących, ich poświęcenie, ofiarę jaką złożyli na ołtarzu wolności, wspominamy takie osoby jak mieszkanka Sochaczewa, żyjąca uczestniczka powstania, Maria Draber-Tadlewska. Chcemy również pokazać, jak ważną rolę pełniła w ich powstańczym życiu piosenka – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, pomysłodawczyni letnich koncertów i festiwali. – W trakcie koncertu zaprezentowane zostaną najbardziej znane piosenki i utwory związane z powstaniem warszawskim. Koncert będzie miał konwencję wspólnego śpiewania wykonawców z publicznością. A wystąpi Trio Powstańcze w składzie: Kamil Siciak – perkusja, Marcin Maroszek – akordeon, wokal, Mirosław Kuźniak – skrzypce.

Wzorem poprzednich lat goście otrzymają na miejscu śpiewniki z tekstami utworów, wśród których znajdą się: „Deszcz, jesienny deszcz”, „Chłopaki z AK”, „Marsz Mokotowa”, „Hej, chłopcy”, „Pałacyk Michla”, „Mała dziewczynka z AK”, „Siekiera, motyka”, „Serce w plecaku”, „Warszawskie dzieci”, „Teraz jest wojna”.
– Zapraszamy do udziału w obchodach i wspólnego śpiewania wszystkich mieszkańców, ale szczególnie młodzież, bo to przecież młodych walczących powstańców chcemy godnie upamiętnić. Byłoby świetnie, gdyby zrobili to ich rówieśnicy – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz