Festiwal historyczny w Czerwińsku

Reklamy

Nasz Patronat

Miłośników historii i fanów rekonstrukcji historycznych Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą zaprasza do Czerwińska nad Wisłą w dniach 28-29 sierpnia na czwartą edycję wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. 

Organizatorzy tegorocznej imprezy przygotowali moc atrakcji – średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje i pokazy walk rycerskich oraz turnieje łucznicze. Dla miłośników wiślanych krajobrazów odbędą się rejsy na tradycyjnych łodziach flisackich. W ramach wydarzenia zorganizujemy średniowieczne zabawy, warsztaty tańca i średniowieczny spektakl taneczno-muzyczny. Nie zabraknie także sobotniego fireshow, czyli teatru ognia. Z wydarzenia skorzystają osoby w każdym wieku, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Przypomnienie królewskiej przeprawy

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły, Fundacją Dom Wisły, Parafią Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą, Miastem i Gminą Czerwińsk nad Wisłą, Powiatem Płońskim, Stowarzyszeniem Enjoy Leoncin oraz Grupą Pasjonatów Średniowiecza organizuje w tym roku kolejną edycję rekonstrukcji historycznej, przybliżającej historię Czerwińska nad Wisłą, a szczególnie kulturę średniowiecza. Impreza przybliża te czasy i daje możliwość przeniesienia się w dawne wieki.

– Upamiętniamy jedno z najważniejszych wydarzeń na czerwińskiej ziemi, kolejną rocznicę budowy mostu łyżwowego na Wiśle i przeprawy wojsk Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem – informuja organizatorzy imprezy.

Wydarzenie rozpocznie się w Ogrodach Salezjańskich o godzinie 11.00 powitaniem wszystkich gości, rekonstruktorów i uczestników. Jak co roku, wśród średniowiecznych namiotów obozu rycerskiego odbędą się różnego rodzaju warsztaty rzemieślnicze, takie jak czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, prezentacja strojów bojowych i broni, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa, warsztaty archeologiczne czy warsztaty ciesielskie.

Nie tylko błazeńskie popisy

„Głos prowadzący imprezy to oczywiście błazen Jajosz, który towarzyszy nam od pierwszej edycji, a muzycznie dopieści nas tradycyjnie zespół FleurDeLis. Pojawią się kramy średniowieczne i stoiska z różnymi przysmakami regionalnymi. Nieodłączny punkt programu, to turnieje i pokazy walk rycerskich oraz łucznictwa historycznego. Przewidujemy także pokazy i warsztaty tańców dawnych oraz pokazy sokolnika. Około godziny 17.00 rozpocznie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich, połączona z przemarszem rekonstruktorów i wszystkich zebranych na Bulwar Wiślany. Na Bulwarze czeka nas gawęda historyczna i kostiumowy spektakl historyczny w stylu średniowiecznym w wykonaniu teatru tańca historycznego SarabAnna. Na zakończenie pierwszego dnia zapraszamy na wieczorny pokaz fireshow, czyli teatr ognia” – zachęca Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą.

Przez cały dzień na Bulwarze Wiślanym będzie można skorzystać z rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi, w tym „Darem Mazowsza” Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się o godzinie 11.00. Dla odwiedzających przewidziana jest możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji, podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia. Zakończenie imprezy zaplanowane jest na godzinę 14.00.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Piotra Glińskiego,  wiceprezesa Rady Ministrów,  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021” oraz ze środków Powiatu Płońskiego.

Oprac. Bogumiła Nowak

Fot. Most Jagiełły (Facebook)

Ubiegłoroczna impreza Most Jagiełły

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz