Dzieci wracają do nauki stacjonarnej

fot.pixabay

Do prowadzonych przez miasto szkół i przedszkoli uczęszczać będzie 3.675 uczniów i przedszkolaków. Ratusz utworzył dla nich 166 oddziałów. W roku szkolnym 2021/2022 opiekę nad nimi sprawować będzie 460 nauczycieli.

Eksperci są zgodni, że jesienią czeka nas czwarta fala zachorowań, a to oznacza, że nowy rok szkolny rozpocznie się od przypomnienia ograniczeń, zaleceń i zakazów związanych z covidem. Z tego powodu nie będzie klasycznego rozpoczęcia roku szkolnego z udziałem wszystkich uczniów. Na stronach internetowych szkół czytamy, o której godzinie i którymi drzwiami do budynków szkół wchodzą poszczególne klasy, jaki jest numer przydzielonej im sali, że nie wolno wchodzić rodzicom, należy zachowywać dystans, obowiązkowo dezynfekować ręce itd.

Uczniowie wracają do szkół, ale mają trzymać się pięciu podstawowych zasad. Zalecenia jakie wydały ministerstwo zdrowia i inspekcja sanitarna można streścić w pięciu podstawowych punktach. To dezynfekcja ławek i krzeseł, dystans 1,5 m pomiędzy uczniami, higiena czyli częste mycie i dezynfekcja rąk, obowiązkowa maseczka w przestrzeniach wspólnych oraz wietrzenie sal lekcyjnych przed i po zajęciach oraz w czasie przerw.

W specjalnym liście przesłanym do dyrektorów szkół i rodziców minister zdrowia zachęca do wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia, zapewnia że szczepienia stanowią najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie, wszystkie szczepionki przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków, a ich stosowanie nie jest żadnym eksperymentem medycznym.

A jak nowy rok szkoły będzie wyglądał w liczbach? W szkołach podstawowych będzie 2.700 uczniów, w 125 oddziałach, a przekazywaniem im wiedzy zajmie się 360 nauczycieli. Klas pierwszych utworzono 14, a to daje łącznie 340 miejsc. Dla dzieci niepełnosprawnych utworzono po jednym oddziale integracyjnym w szkołach podstawowych nr 4 i 6. W świetlicach szkolnych przygotowano 738 miejsc. Dodajmy, że w każdej szkole podstawowej zatrudniony jest pedagog i psycholog, a proces kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych będzie wspierało kilkudziesięciu nauczycieli wspomagających.

W przedszkolach i zerówkach szkolnych, w 41 oddziałach przygotowano 975 miejsc. Opiekę nad maluchami sprawować będzie 100 nauczycieli.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz