Dwudniowe święto

Reklamy

TERESIN W tym roku Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia połączone zostało z jubileuszem męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kobe, patrona Niepokalanowa. Z tej okazji w Niepokalanowie odbył się odpust, na który licznie przybyli parafianie i pielgrzymi.

14 sierpnia upłynęło 80 lat od śmierci ojca Maksymiliana w bunkrze głodowym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Zakonnik ofiarował swoje życie za życie współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Mszy św. na ołtarzu polowym o godzinie 11.00 przewodniczył kardynał Robert Sarah. Uroczystość uświetniły Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz koncert pieśni sakralnych w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Potem o godzinie 17.00 wierni celebrowali „Transitus”, nabożeństwo przejścia o. Kolbe z tego świata do nieba.

Natomiast 15 sierpnia odbyła się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tzw. Matki Boskiej Zielnej, odpust oraz 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, uznanej za Święto Wojska Polskiego. Po każdej z mszy w tym dniu odbyło się święcenie kwiatów, owoców i ziół. Mszy św. o godzinie 13.00 przewodniczył ks. Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski. W liturgii wziął udział gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Gminę Teresin reprezentował Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin.

Tradycyjnie odpust w Niepokalanowie cieszył się dużą popularnością. Były kramy handlowe oraz wesołe miasteczko. Tego samego dnia na przyklasztornym parkingu odbywał się piknik wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Według szacunków organizatorów było ponad 4 tys. zwiedzających.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz