Dożynki z festiwalem koła gospodyń

Tegoroczne Dożynki Gminne w Iłowie odbywały się w niedzielę, 29 września. Na szczęście pogoda dopisała i mieszkańcy i goście nie zawiedli. Było wiele atrakcji i ciekawych imprez towarzyszących. Obok dożynek odbył się I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i festyn promujący szczepienia przeciwko covid oraz działali rachmistrze spisowi. W ocenie mieszkańców, każdy znalazł coś da siebie.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się w niedzielny poranek o godzinie 10.00 mszą św. w Kościele Podwyższenia Krzyża św. w Iłowie. Potem przemaszerował korowód dożynkowy na teren przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego i odbyły się tam ceremonie obrzędów dożynkowych.

Festiwalowe frykasy

O godzinie 15.00 rozpoczął się I festiwal Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iłów. Na tym terenie działa ponad 10 kół i to one przygotowały moc różnych smakołyków. Konkurs odbywał się w kategorii potraw słodkich i wytrawnych. Swoje pyszności prezentowały KGW ze Słubic, Międzysołeckie KGW z Iłowa, KGW w Ładach, KGW Pszczółki z Kaptur, KGW Cztery Dobra z Giżyc oraz Międzysołeckie KGW w Suchodole Nadwiślanki.

W czasie kiedy jurorzy dokonywali wyborów najlepszych frykasów, na scenie prezentował się Klub Senior+ oraz występowały zespoły i soliści z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Ze swej najlepszej strony pokazali się grupy Iłowiacy, Bomble, Alter Ego i Teraz My.

O godzinie 17.00 ogłoszone zostały wyniki na najlepsze potrawy. Bezkonkurencyjne było KGW Nadwiślanki, które zdobyło nagrodę główną, a gospodynie raczyły kluskami z serem i skwarkami, chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami, oraz ciastami. Wyróżnienie zdobyło KGW Zgoda z Iłowa, które zaproponowało zupę marchewkową i placki o intrygującej nazwie „Uszy sołtysa”, przypominające wyglądem faworki. Po werdykcie na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca ze Szczawina Kościelnego.

Gwiazdy na scenie

Gwiazdami tegorocznych dożynek w Iłowie byli Szymon Wydra i Zbyszek Suski, którzy mieszkańcom gminy zaprezentowali swoje najnowsze piosenki oraz znane i lubiane utwory. Artyści zebrali gromkie brawa i bisy.

Po blisko godzinnym występie rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Nasz Czas oraz występie Mariusza Szymaniaka.

W trakcie Dożynek działał Gminny Punkt Promocji Szczepień, zachęcający do szczepień przeciwko covid. Ci, którzy się zdecydowali, otrzymywali atrakcyjne gadżety i upominki. Rachmistrze dokonywali też spisu w Narodowym Spisie Powszechnym.

W trakcie Dożynek promowany był też album „Ziemia iłowska ukryta w fotografiach”, autorstwa W. Zientary i M. Szymaniaka. Za rozrywkę nie narzekali najmłodsi. Działała strefa zabawy oraz liczne stoiska przyciągające niezliczonymi upominkami i rękodziełem.

Zabawa zakończyła się tuż przed północą.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Iłów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz