Doładowac się po pandemii

Ładowarka – Energia dla Ciała i Umysłu, to projekt Działaj Lokalnie dla mieszkańców gminy Teresin, który realizowany jest w ramach Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. W piątek, 3 lipca w Dworcu TOKultura w Teresinie rozpoczęła się inauguracja tego dwumiesięcznego programu.

Będziemy ładować swoje wyczerpane w czasie epidemii baterie dzięki serii spotkań, warsztatów i koncertów na terenie gminy Teresin przy współpracy z Biblioteką Teresińską. Grant na działania uzyskaliśmy w konkursie Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego – mówi Agnieszka Ryczkowska – Przywoźny, jedna z inicjatorek Projektu.

Zadbać o siebie

Grupa nieformalna, która stoi za projektem, składa się z 3 osób – Agnieszki Ryczkowskiej – Przywoźny, Katarzyny Lewińskiej i Pawła Nowickiego. Wszyscy skupieni są wokół założonej przez Katarzynę facebookowej grupy edukacyjno- pomocowej Psychologiczny Sochaczew. Agnieszka jest radcą prawnym, life coachem i dyplomowaną trenerką komunikacji empatycznej. Z kolei Katarzyna jest psychoterapeutką w szkoleniu certyfikacyjnym Instytutu Psychologii Procesu oraz specjalistką ds. digital i social mediów. Natomiast Paweł to muzyk, twórca instrumentów i mistrz gry na misach oraz twórca spektakli teatralnych.

W piątek, 30 lipca odbyło spotkanie dyskusyjne na temat „Czy warto o siebie dbać, a jeśli tak, to jak?”. Uczestnicy odpowiadali na pytania, co to tak naprawdę znaczy dbanie o siebie i jak to robić.

– Okazało się, że to wcale nie takie jednoznaczne i oczywiste. Na szczęście Nutka, nasza psia towarzyszka pokazała nam, że można o siebie zadbać nawet w rozgadanym towarzystwie. Wystarczy słuchać siebie i wiedzieć, czego się chce i to robić – mówi Katarzyna Lewińska, zaznaczając, że pierwsze spotkanie dało uczestnikom cały wachlarz odpowiedzi na to trudne pytanie. A jednocześnie uzmysłowiło, że dbanie o siebie jest podstawą dobrego, spełnionego życia, ale trzeba umieć umiejętne stawiać sobie granice. Dbanie, więc to nie tylko dobra jakość życia i stan ciała, ale też dbanie o ducha poprzez sport, relaks, hobby, spotkania z naturą, właściwe odżywianie się i umiejętność doładowania energią organizmu.

O tym, jak sobie z tym radzą, mówiły m.in. fizjoterapeutka, trenerki motywacji, psychoterapeutka, lekkoatletka, pasjonatka muzyki i rękodzieła, a także z osoby, które opisywały, jak same osiągają stan dbania o siebie. Agnieszka Ryczkowska – Przywoźny zaznaczyła, że w dbaniu o siebie nie chodzi tylko o fitness i zdrowe odżywianie, ale też spojrzenia na własne emocje i żeby nam się chciało chcieć.

– Czasem trzeba się wyłączyć, tak jak czasem trzeba telefon zostawić i naładować, tak i my czasem potrzebujemy zostawić cały ten zgiełk, który nas otacza i na chwilę zająć się tylko sobą – mówią organizatorzy Projektu.

W sobotę, 3 lipca uczestnicy ruszyli na leśną wędrówkę, aby się zrelaksować od gwaru codzienności. Izabela Andryszczyk poprowadziła po lesie, zwracając uwagę na to, co w nim słychać, widać i czuć. Potem – w parku pod drzewami – był koncert gongów i mis dźwiękowych.

Jak pokonać stres

W sierpniu zaplanowane są dwa spotkania na terenie Dworca TOKultura! w Teresinie. W czwartek, 5 sierpnia o godzinie 18.00 warsztaty „Emocje – jak to ogarnąć”, które odpowiedzą na pytania, jak radzić sobie w stresie i z emocjami, zwłaszcza tymi, które sprawiają kłopot, ograniczają lub wywołują złe efekty.

W zajęciach może uczestniczyć każdy chętny. Są one, jak wszystkie w tym projekcie, bezpłatne dla uczestników.

Następne spotkanie w czwartek, 19 sierpnia o godzinie 17.00 – warsztaty na temat „Zrozumieć siebie i żyć w zgodzie z sobą”. Te zajęcia połączone zostaną z jogą twarzy. Kolejne dwa spotkania we wrześniu poświęcone będą kształtowaniu energii oraz sprawom związanym z dziećmi i radzeniu sobie z nimi w ekstremalnych sytuacjach.

Podczas każdego ze spotkań odbywa się zbiórka zużytych baterii, które będą poddane recyklingowi.

Bogumiła Nowak

Fot. Projekt Ładowarka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz