Chwała i Cześć Bohaterom. Sochaczew pamiętał o Powstańcach Warszawy

Reklamy

77 lat temu o godzinie 17.00 w stolicy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W Sochaczewie, tak jak w wielu rejonach Polski o tej właśnie godzinie – w niedzielę, 1 sierpnia zawyły syreny.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. W czasie Powstania poległo ok. 16 tysięcy powstańców spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tysięcy odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Mieszkańcy naszego miasta już kolejny rok z rzędu tłumnie przybyli na plac Kościuszki, gdzie spotkali się też samorządowcy, przedstawiciele służb. Na placu pojawili też kibice Legii, którzy rozpostarli swój baner i odpalili race. Delegacja sochaczewskiego Hufca ZHP, której przewodniczył Zbigniew Tempczyk zawiesiła flagę na maszt. W jej skład weszli także Agnieszka Grzelak i Krystian Papierowski. Odśpiewano hymn Polski a w imieniu zebranych głos zabrał wiceburmistrz Sochaczewa Marek Fergiński, który w kilku słowach przywołał heroiczną i męczeńską walkę o stolicę. Wspomniał także o bohaterach ziemi sochaczewskiej, walczących w oddziałach batalionu Skowronek, którzy wyruszyli w sierpniu 1944 roku na pomoc walczącej Warszawie.

Uzupełnieniem do niedzielnych uroczystości na placu Kościuszki była prezentacja wystawy plenerowej pt. „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w okolicach Sochaczewa”. Ekspozycja została przygotowana przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza a koordynatorem projektu był Artur Gałecki, który na miejscu przybliżył przybyłym tematykę odnowienia niemieckich schronów i nie tylko.

Po tych uroczystościach kolejny punkt wydarzeń, związany z upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego miał miejsce w parku im. I. W. Garbolewskiego, gdzie śpiewano powstańcze piosenki podczas koncertu „Pałacyk Michla”.

Samorząd powiatowy w niedzielnych uroczystościach reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Władze miasta reprezentowali zaś wiceburmistrzowie – Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski oraz Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Nie zabrakło też przedstawicieli innych samorządów, m.in. z Teresina czy Nowej Suchej, byli radni miejscy i powiatowy a także przedstawiciel zakonu franciszkanów w Niepokalanowie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

fot. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz