Bohaterskie wspomnienia ze sztuką

SOCHACZEW W wakacyjne niedziele w godzinach 15.00-18.00, w parku im. Fryderyka Chopina odbywają się spotkania z historią przygotowane przez pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tym razem muzealnicy wspólnie z grupą „Czarna Kompania” przedstawili pokaz artyleryjski.

Michał Górny opowiadał z werwą historie z przeszłości dawnej artylerii. Wspomniał, jak przed tysiącami lat w Chinach wynaleziono proch, który zamiast panaceum na długowieczność, nad czym pracowali, zastosowano w późniejszych wiekach jako środek do zabijania. Prezentowana była też historia i zastosowanie broni palnej prochowej w Polsce od XIV do XIX wieku. Przy okazji zaznaczono, że taką bronią posługiwali się uczestnicy Powstania Styczniowego.

Broń prochowa była bardzo wrażliwa, nieskuteczna jak padało, bo proch wilgotniał i nie odpalał. Po zamoknięciu proch był bezużyteczny. Nie była to w sumie broń skuteczna, celna i poręczna – wspomniał Michał Górny.

W trakcie imprezy odpalono też armatki, które taki dały głos, że ziemia aż się zatrzęsła i czulsze alarmy samochodowe włączyły.

Tradycyjnie w Parku Chopina w ramach Okna Sztuki zaprezentowali swój dorobek lokalni twórcy. Ponadto o godz. 16.00, jak w każdą letnią niedzielę, ze wzgórza zamkowego rozbrzmiał, odegrany na żywo na cztery strony świata, hejnał Sochaczewa.

Tymczasem w Parku im. Ignacego Garbolewskiego o godzinie 17.30 odbył się z okazji 77 rocznicy Powstania Warszawskiego koncert Trio Powstańczego z programem „Pałacyk Michla”. Przybyli licznie mieszkańcy śpiewali wspólnie z zespołem znane piosenki powstańcze. Obok prezentowali się artyści z Okna Sztuki. Szczególnie prace Marka Pawlaka przykuwały uwagę. Przedstawiały one rekonstrukcje wojennych potyczek z okresu II wojny światowej. Figurki żołnierzy były bardzo realistyczne. Artysta sam je projektuje, rozrysowuje i wykonuje w najdrobniejszych detalach. Były też prezentowane jego grafiki.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz