Złote pary małżeńskie

Reklamy

Po raz pierwszy od czasu ogłoszenia pandemii tak uroczyście świętowano jubileusz 50-lecia pożycia par małżeńskich. W lipcowych godach uczestniczyło 19 par małżeńskich z terenu gminy Teresin. Uroczystość, połączona z wręczeniem medali prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie, odbyła się w Kuźni Napoleońskiej w Paprotni.

Odznaczenia przyznane jubilatom przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, oraz pamiątkowe dyplomy wręczył Marek Olechowski, wójt gminy Teresin. W tej podniosłej uroczystości asystowała mu Agnieszka Adamczyk, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Teresinie, oraz Jerzy Wójcik, wiceprzewodniczący Rady Gminy Teresin.

50 lat razem

Nie sztuką jest pokochać, ale prawdziwą i wielką sztuką jest wytrwać ze sobą przez tyle lat. Jeśli zatem ktoś pół wieku wytrwał w małżeństwie i nie uległ pokusie, dokonał wielkiej sztuki. Wykazał się przy tym wytrwałością i wielkim uczuciem. Dzisiejsza uroczystość skłania do refleksji oraz wspomnień. Jest też namacalnym przykładem prawdziwej wartości małżeństwa – mówił Marek Olechowski.

W tym roku złote gody świętowali Mirosława i Zygmunt Banaszkowie, Zenobia i Zbigniew Borowscy, Marianna i Tadeusz Cyganowie, Zofia i Zenon Dobaczewscy, Stanisława i Stefan Izakowie, Barbara i Wiesław Januszewscy, Stanisława i Fryderyk Kaczorowie, Magdalena i Remigiusz Karasiowie, Jadwiga i Ireneusz Kłonowscy, Irena i Jan Kujawowie, Elżbieta i Andrzej Lewalscy, Anastazja i Sławomir Paciorkowie, Ela i Grzegorz Pakocowie, Barbara i Jan Paradowscy, Anna i Tadeusz Szmechtigowie, Hanna i Ludwik Turkowie, Barbara i Jerzy Woźniccy, Marianna i Adam Zyzkowie oraz Wanda i Stanisław Żyrowie.

Jak zwykle przy takiej okazji nie zabrakło gratulacji, życzeń, kwiatów od rodziny, przyjaciół i przedstawicieli lokalnych władz gminy i poszczególnych sołectw. Z tej okazji spełniono toast szampanem. Po pamiątkowych zdjęciach par z samorządowcami i wspólnej fotografii, jubilaci wraz z najbliższymi i zaproszonymi gośćmi zasiedli do uroczystego obiadu.

Gmina czeka na zgłoszenia

 Uroczystość dla par fetujących długoletnie pożycie małżeńskie odbywa się w gminie Teresin w miarę kompletowania zgłoszeń. Te zaś można składać w USC w urzędzie gminy przez cały rok. Udokumentowane zgłoszenia mogą składać sami małżonkowie, ich bliscy, czy znajomi. W przypadku długoletnich mieszkańców gminy, którzy zawarli związek małżeński w Teresinie lub w miejscowych parafiach, wystarczy zgłoszenie z podaniem informacji, gdzie ślub miał miejsce i kiedy. Jednak w przypadku małżeństw zawartych w innych regionach Polski, czy poza jej granicami, potrzebne są kopie aktów ślubu i inne dokumenty potwierdzające małżeństwo.

Zgłoszenia wraz z wnioskami o medal dla par małżeńskich w gminie Teresin, podobnie jak w innych gminach, należy kierować do USC. Zwykle trzeba czekać jakiś czas na weryfikację dokumentów oraz podpisane decyzji przez prezydenta. Stąd uroczystości złotych godów w gminie zwykle urządzane są raz, a w wyjątkowych sytuacjach dwa razy w roku.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz