Wyniki matur lepsze niż przed rokiem

Tegoroczni maturzyści poznali swoje wyniki. Jedni się cieszą, innych, którym nie udało się z jednego przedmiotu czeka w sierpniu egzamin poprawkowy, a jeszcze inni do matury podejdą ponownie dopiero za rok.

 W powiecie sochaczewskim wskaźnik zdawalności matury 2021 kształtuje się na poziomie 84% wśród uczniów pięciu powiatowych szkół ponadpodstawowych. – To rezultat lepszy niż w ubiegłym roku, mimo pandemii i zdalnego nauczania wyniki są wyższe – przyznaje Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie.

Lepiej wypadli licealiści, tu wskaźnik zdawalności wyniósł 91%, zaś w technikum 73%. Pamiętajmy jednak, że młodzież z tych drugich typów szkół przystępuje także do egzaminów z przygotowania zawodowego.

Uczeń, by zdać maturę musiał uzyskać minimum 30% punktów możliwych do zdobycia z każdego egzaminu pisemnego z przedmiotów obowiązkowych czyli z: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, ze względu na pandemię COViD-19 nie odbyły się egzaminy ustne.

Zdecydowanie już nie po raz pierwszy czołówkę zdawalności w naszym powiecie tworzą uczniowie sochaczewskiego Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina (96%). Wśród 187 przystępujących, zdało 180 osób, a 7 ma poprawki. Na poziomie 83% oscyluje zdawalność w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W „Ogrodniku” na 27 przystępujących maturę zdało 25 absolwentów liceum, 1 ma poprawkę. W tutejszych technikach przystąpiło do egzaminu 61 uczniów, z czego maturę uzyskało 48, będzie 8 poprawek.

Jeśli chodzi o Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza to zdawalność ogółem wyniosła 81%. Maturę zdało tu 41 licealistów (na 50 przystępujących) i 30 techników (na 38). W obu typach szkół jest po 7 uczniów, którzy będą mieli możliwość poprawki.

Z kolei w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego czyli popularnej „Osiemdziesiątce” w liceum na 28 zdających maturę uzyskało 21 osób, a 5 ma możliwość poprawy niezdanego przedmiotu jeszcze w te wakacje. W technikum świadectwo dojrzałości odebrało 68 uczniów (przystąpiło do egzaminu 91), a 21 ma możliwość poprawki. Wskaźnik zdawalności ogółem w szkole wyniósł 75%.

Natomiast w Zespole Szkół w Teresinie egzamin dojrzałości skutecznie zdało 9 uczniów technikum, zaś kolejnych 9 może liczyć na sierpniową poprawę. Maturę pisały tu 23 osoby.

Warto jeszcze dodać, że do tegorocznego egzaminu dojrzałości łącznie podeszło w pięciu szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest sochaczewski powiat – 505 uczniów, z czego świadectwo dojrzałości uzyskało 422, a 65 czekają egzaminy poprawkowe. Matury 2021 nie zdało w sumie 18 osób, które mają teraz rok na przygotowanie się i ponowną próbę.

W skali całego kraju tegoroczny egzamin zdało 74,5% wszystkich osób do niego przystępujących (273 419 absolwentów liceów i techników). Nie zdało 7,8%, zaś prawo do poprawki zachowało 17,7% uczniów ze wszystkich szkół w Polsce. Najsłabsze wyniki, podobnie jak przed rokiem, uzyskano z matematyki.

Matura dziś to przede wszystkim otwarte drzwi do dalszej edukacji. To także pewna symbolika – nazywana jest bowiem często egzaminem dojrzałości. Uczniowie przygotowują się do niego przez cały okres nauki w szkole ponadpodstawowej. Dzięki maturze będą mogli kontynuować naukę na studiach, a co za tym idzie rozwijać się, poznawać świat, nowych ludzi, zdobywać doświadczenia. Dzięki niej będą mogli znaleźć satysfakcjonującą pracę, podróżować po świecie. I tego im właśnie życzymy!

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz