Wspieraja strażaków

fot.podglądowe
Reklamy

Samorząd województwa mazowieckiego regularnie znajduje kolejne fundusze na wsparcie ochotniczych straży pożarnych. W ostatnich dniach czerwca kolejne środki z budżetu Mazowsza trafiły do strażaków. Radni województwa podjęli decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 3,7 miliona złotych na dofinansowanie m.in. zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznego sprzętu.

W sumie w tym roku pomoc samorządu województwa wpłynie do ponad 40 jednostek OSP z regionu. To ogromne wsparcie, zwłaszcza że wiele z tych jednostek jest w Krajowym Rejestrze Ratowniczo–Gaśniczym i uczestniczy w akcjach na równi z zawodową strażą pożarną.

Na samochody i sprzęt

To już kolejne wsparcie w tym roku, które kierujemy właśnie w stronę mazowieckich OSP. Pokazuje to tylko, jak wielkie są potrzeby. Praktycznie w ciągu całego roku spływają do nas prośby ze strony samorządów lokalnych o pomoc w zakupie, czy to samochodów, czy specjalistycznego sprzętu, czy chociażby dokonania niezbędnych remontów strażnic. Ostatnio na ten cel przeznaczyliśmy 15 milionów złotych, a dziś kolejne 3,7 miliona złotych trafia do strażaków w gminach. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa naszego regionu – mówi Adam Struzik, marszałek sejmiku województwa mazowieckiego.

Dzięki wsparciu radnych z samorządu województwa mazowieckiego 100 tys. złotych dostanie OSP w Mokasie. To pozwoli im na zakup nowego średniego samochodu z przeznaczeniem do akcji ratowniczo–gaśniczych.

­– Inwestując w nowe samochody, sprzęt czy umundurowanie, pomagamy nie tylko strażakom ochotnikom. Jest to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Mamy świadomość, że gminy nie są w stanie w ramach własnych budżetów realizować tych wszystkich zadań. Dlatego, gdy tylko mamy jakieś środki, to im pomagamy ­– dodał wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W pracy strażaków liczą się nie tylko auta, którymi wyjeżdżają na akcje, ale również sprzęt. Dlatego od 15 lat doposażamy ochotnicze straże pożarne z Mazowsza. Na tę pomoc liczą nie tylko druhowie, ale również mieszkańcy. Do tej pory na remonty strażnic, zakup samochodów pożarniczych oraz specjalistycznego sprzętu przeznaczyliśmy ponad 132 miliony złotych z budżetu Mazowsza – zaznaczył Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego.

Wspierają też strażnice

Z urzędu marszałkowskiego płyną też dotacje na remonty i modernizacje strażnic. W powiecie sochaczewskim z tej formy pomocy skorzystały prawie wszystkie gminy. Ostatnio umowy podpisały gminy Iłów, Młodzieszyn i Rybno.

W ramach programu Mazowieckie Strażnice OSP-2021gmina Rybno otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. złotych na remont sanitariatów przy garażach w strażnicy OSP Rybno. Dodatkowo jednostki w Erminowie i Rybnie dotacje na zakup specjalistycznego sprzętu. Pierwsza z jednostek dostała prawie 3,5 tys. złotych, a druga 5,6 tys. złotych. Umowy zostały podpisane 17 czerwca. Z przekazanej dotacji zakupiony zostanie sprzęt ratowniczy i część umundurowania.

– Bardzo dziękuję Adamowi Struzikowi, marszałkowi województwa mazowieckiego, a także Adamowi Orlińskiemu, wiceprzewodniczącemu sejmiku, za pomoc w otrzymaniu środków finansowych dla gminy Rybno. Dzięki wsparciu tych przedsięwzięć, w dużej mierze poprawi się bezpieczeństwo w naszej gminie i jakość życia mieszkańców – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Bogumiła Nowak

Fot. Mazovia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz