Tor powraca na Podzamcze

Rozpoczęły się przygotowania do trzeciego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Tym razem miejski samorząd zagospodaruje opuszczoną działkę pomiędzy ulicą Podzamcze a nasypem, po którym biegnie ulica Płocka.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zakończeniu prac związanych z drugim etapem zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Ostatnim elementem tego projektu było oddanie do użytku nowego amfiteatru. Wcześniej wybudowano nową przystań, bulwary nad Bzurą, przebudowano ulicę Podzamcze oraz zabezpieczono przed osuwaniem się wzgórze zamkowe. Poddano również rewitalizacji park im. Fryderyka Chopina. Teraz przyszedł czas na trzeci etap prac, które mają przekształcić ten obszar miasta w tereny sportowo rekreacyjne. Na niezagospodarowanej do tej pory działce ma powstać strefa aktywności. Pierwszy etap prac związanych z budową strefy zakończy się w październiku, kiedy ma zostać opracowana koncepcja architektoniczna. Z kolei do października przyszłego roku wykonana zostanie dokumentacja techniczna inwestycji, w tym jej projekt. Ten ma sporządzić biuro architektoniczne Heinle, Wischer und Partner Architekci – to samo, które zaprojektowało nową przystań, bulwary i amfiteatr. Natomiast sama budowa strefy ma się rozpocząć i zakończyć w 2023 roku.

Jak podkreśla Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, strefa ma być miejscem, gdzie mieszkańcy, bez względu na wiek, ciekawie spędzą wolny czas. W strefie znajdzie się m.in. skatepark służący do jazdy na rowerach, deskorolkach oraz rolkach. Druga propozycja to pumptrack, czyli tor rowerowy złożony z przeszkód, nasypów i zakrętów specjalnie wyprofilowanych i ułożonych w sekwencje, które umożliwiają rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Projektant ma to opracować tak, aby w dostępny teren udało się wkomponować tory o różnym stopniu trudności – prosty, średni i zaawansowany, a w miarę możliwości wydzielić także strefę dla dzieci do piątego roku życia. Jak zapewniają władze miasta, istniejąca na działce zieleń, szczególnie drzewa, nie zostanie wycięta. Miasto chce ją wkomponować w mający powstać obiekt.

Dodajmy, że w planach jest także wykupienie stojących przy ulicy Podzamcze budynków. Działki, na których stoją, mają być zagospodarowane m.in. pod parking.

opr. Jerzy Szostak

Fot.: świdnik.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz