Szkoły dostały nowy sprzęt

Reklamy

Samorząd Mazowsza doposaży w tym roku 6 szkół z subregionu żyrardowskiego. Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne, drukarki laserowe czy oprogramowanie do zdalnego nauczania, na Mazowszu dostaje w sumie 130 szkół. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego, którego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln złotych.

Wśród tych sześciu szkół, które wzbogacą się o nowy sprzęt, jest jedna szkoła z powiatu sochaczewskiego. Nowy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem i drukarkami laserowymi dostanie Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie.

Sprzęt już trafił do szkoły i będzie sporym wzmocnieniem w przypadku nauki zdalnej, której nie można wykluczyć w najbliższym roku szkolnym. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. Gmina Rybno jest jedną z tych, które mają najmniejszy budżet w powiecie sochaczewskim. Nie ma w niej zbyt wiele miejsc pracy w działach gospodarki opartych poza rolnictwem. Szkoła w Rybnie, poza Ośrodkiem Szkolno–Wychowawczym w Erminowie, jest jedyną placówką szkolną na terenie gminy Rybno. Do SP w Rybnie trafiło już 18 kompletów – zestawów laptopów.

Druga edycja

Jak zaznaczyła w trakcie podpisania umów Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, to już druga edycja mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego.

Niestety trwający od ponad roku czas pandemii, odbił się bardzo mocno na tradycyjnym systemie nauczania. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak, aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku. W poprzednim otrzymało go 236 mazowieckich szkół, a w tym roku kolejnych 130 – poinformowała Elżbieta Lanc.

Do szkolnych pracowni trafiają już stopniowo urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania dla nauczycieli z prowadzenia nauki zdalnej oraz zdalne instruktaże.

Nowy rok niepewny

 W szkołach trwają już przygotowania do nowego roku szkolnego. Wielu dyrektorów placówek na terenie powiatu sochaczewskiego bierze pod uwagę ewentualność, że i w tym roku może pojawić się możliwość zdalnej edukacji.

­ – Musimy być gotowi na każdy scenariusz i przygotowani jako kadra do zdalnej edukacji jeszcze lepiej niż w minionym roku – mówi jeden z nauczycieli z powiatu sochaczewskiego.

 – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał kolejny rok szkolny – czy dzieci wrócą do tradycyjnej nauki stacjonarnej czy będzie to system hybrydowy. Dlatego chcemy, aby szkoły na Mazowszu były przygotowane na każdą sytuację. Jest to możliwe dzięki środkom unijnym w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego – podsumowuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk

O wsparcie w ramach projektu mogły ubiegać się samorządy lokalne, wnioskując o pomoc dla szkoły prowadzącej kształcenie ogólne. Co ważne, dofinansowanie otrzymały szkoły, które do tej pory nie skorzystały z pomocy w ramach projektu. Poza szkołą w Rybnie otrzymały je SP w Mogielnicy, SP w Żyrardowie, SP z gminy Pniewy, SP z Kuklówki Radziejowskiej oraz SP z Nowej Wsi z gminy Warka.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz