Sześć dekad biblioteki

TERESIN W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie świętuje swoje 60-lecie. Przez ten czas placówka wielokrotnie zmieniała swe miejsce działania, jednocześnie powoli się rozrastając i zdobywając czytelników. Obecnie biblioteka ma spory księgozbiór i audiobooki. Prowadzi też od 1991 roku bazę regionaliów, gromadząc wycinki z gazet, które dotyczą gminy Teresin. Placówka wszystkie zasoby ma w ujęte w katalogu sieciowym.

Początki były jednak skromne. Po zakończeniu II wojny, na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 1946 roku, starano się reaktywować biblioteki terenowe.

W 1948 roku utworzono Gminną Bibliotekę Publiczną w Szymanowie, która swym zasięgiem obejmowała również Teresin. Po reformie administracyjnej w 1955 roku powołano Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Teresinie. Miała ona siedzibę w barakach POM. Pierwsze książki dla nowej placówki przekazała w prezencie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna z Sochaczewa. Siedziba Biblioteki zmieniała się wielokrotnie. Początkowo książki mieściły się na trzech regałach i w dwóch szafach.

W 1977 roku biblioteka została przeniesiona do baraku przy ulicy Rynkowej. Jednak po roku znów nastąpiła przeprowadzka. Tym razem do drewnianego budynku za torami w Paprotni, gdzie obecnie jest cukiernia. Biblioteka zajmowała wtedy dwa pomieszczenia, ogrzewane piecem węglowym. Nie było tam komfortowo, gdyż nie było wody i toalety. W takich warunkach biblioteka przetrwała do 1988 roku. Potem przeniesiono ją do budynku na stadionie – obecnie siedziby Teresińskiego Ośrodka Kultury. Od 1991 roku biblioteka otrzymała nowy lokal w budynku przedszkola przy Al. XX-lecia 7. Po 17 latach nastąpiła ostatnia przeprowadzka. Od stycznia 2008 roku biblioteka funkcjonuje na terenie GOSiR. I być może to już ostatnia zmiana adresu.

Obecnie na terenie gminy Teresin działają trzy placówki biblioteczne. Posiadając kartę biblioteczną, czytelnicy mogą korzystać z wszystkich placówek bez dodatkowych formalności. W Teresinie funkcjonuje też od czterech lat (po remoncie dworca PKP) punkt biblioteczny.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz