Strażacy wspierają Zuzię

KURDWANÓW Na ubiegłorocznym Pikniku dla Zuzi w Bolimowie do kwesty włączyli się strażacy z OSP w Bolimowie i z Nowej Suchej. W tym roku OSP z Nowej Suchej organizuje swój własny piknik z pomocą dla dziewczynki.

Cała akcja z ogromną ilością atrakcji podczas kwesty zapowiadana jest na niedzielę 18 lipca w Kurdwanowie. Organizatorzy Pikniku dla Zuzi liczą, że uda się zebrać fundusze na leczenie chorej Zuzi Dróżdż z Bolimowa.

– Gwarantujemy moc atrakcji – mówi Zbigniew Skroński, prezes Stowarzyszenia Zróbmy To, które wspiera Zuzię od kilku lat i będzie współuczestniczyć w pikniku.

Zuzia obchodzi w tym roku 14. urodziny. Jest chora na NBIA. To nieuleczalna choroba, ale można spowolnić jej rozwój.

NBIA to neurodegeneracja z akumulacją żelaza w mózgu – rzadkie, odziedziczone, neurologiczne zaburzenie, charakteryzujące się nieprawidłowym gromadzeniem żelaza w mózgu i postępującą degeneracją układu nerwowego. Objawy zwykle rozwijają się w dzieciństwie w różnym nasileniu. Obejmują dystonię (powolne, zniekształcające skurcze mięśni kończyn, twarzy lub tułowia), dyzartrię (niewyraźne lub wolne mówienie), choreoatetozę (mimowolne, bezcelowe gwałtowne ruchy mięśni), spastyczność (nagłe, mimowolne skurcze mięśni) lub ataksję (niezdolność do koordynacji ruchów). Chorobie towarzyszy też splątanie, dezorientacja, drgawki i otępienie.

Wszystkie objawy można ograniczyć odpowiednią kuracją. Ta zaś ułatwia życie dziewczynce i daje możliwość cieszenia się życiem. Organizatorzy zapraszają na Piknik w Kurdwanowie wszystkich, którzy chcą pomóc dziewczynce.

BN

Fot. OSP Nowa Sucha

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz