Polki wicemistrzyniami

RUGBY W reprezentacji Polski grają trzy sochaczewianki – Sylwia Witkowska, Natalia Pamięta oraz Sandra Kłak. Dwie pierwsze wyjechały do Moskwy, żeby reprezentować naszą Ojczyznę na drugim turnieju Mistrzostw Europy.

W pierwszej fazie turnieju biało-czerwone trafiły na Rumunię oraz Belgię. Rumunki zostały rozgromione 57:0 (31:0), a sochaczewianki zdobyły solidarnie po dziesięć punktów. Drugi mecz z Belgią też został wygrany. 19:0 (7:0) dało Polkom pierwsze miejsce w grupie.

Druga faza to mecze z Niemkami oraz Hiszpankami. Rywalki zza zachodniej granicy uległy nam 33:12 (19:0). Pięć punktów zdobyła Witkowska. Spotkanie z Hiszpankami było bardzo zacięte. Do przerwy biało-czerwone prowadziły 19:7 i nic nie zapowiadało ogromnych emocji w drugiej połowie. Rywalki złapały wiatr w żagle i końcowy wynik to 19:19. Jak się okazało, był to „zwycięski remis”, który dał naszym paniom szansę gry o medal. W meczu z Hiszpankami Sylwia Witkowska ponownie zdobyła przyłożenie.

W fazie finałowej Polki trafiły na gospodynie (uzyskały kwalifikację olimpijską). Rosja wygrała z Polską 33:5 (19:0). Mistrzostwa kończył mecz ze Szkocją, który decydował o medalu Mistrzostw Europy. Mocno zmobilizowane nasze dziewczęta od pierwszego gwizdka ruszyły z impetem do ataku i do przerwy prowadziły 19:0. Druga połowa była bardziej wyrównana i ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polek 29:14. W meczu tym Natalia Pamięta zdobyła aż piętnaście punktów.

Drugie miejsce Polek w moskiewskim turnieju dało im srebrny medal Mistrzostw Europy. To jak na razie największy sukces w krótkiej, 20-letniej historii żeńskiego rugby w naszym kraju.