Policjanci świętowali  

SOCHACZEW W sobotę, 24 lipca, w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji. Awans na wyższy stopień policyjny otrzymało 50 funkcjonariuszy pełniących służbę w sochaczewskiej jednostce i podległych posterunkach.

Przed uroczystą zbiórką, w której oprócz policjantów i pracowników Policji wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządowych, służb mundurowych i kapelan, funkcjonariusze oddali honor policjantom II RP. Znicze zapłonęły na cmentarzu w Giżycach, gdzie spoczywa post. Wiktor Lamperski, który zginął podczas Bitwy nad Bzurą.

Następnie policjanci pojechali na cmentarz przy ul. Traugutta, gdzie oddali honor i zapalili znicz na grobie posterunkowego Piotra Walczaka. Przypomnijmy, że w 1929 roku włamywacze rozbili kasetkę, z której zabrali 90 złotych i kilka marek pocztowych. Próbowali dostać się do kasy, ale najprawdopodobniej zostali przez kogoś spłoszeni. Przedwojenni policjanci rozpoczęli pościg. Około godziny 3.15 na ich drodze stanął posterunkowy Piotr Walczak. Przestępcy kilkukrotnie strzelili w jego kierunku. Piotr Walczak zmarł. Jego syn Hipolit również pełnił służbę w Policji Państwowej.

Mundurowi odwiedzili również cmentarz w Trojanowie, gdzie spoczywają szczątki 3692 żołnierzy, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli 17 września 1939 roku – przod. Kazimierza Fikowskiego i Jana Lecha Kanieckiego (stopień nieznany).

Znicze zapłonęły również przed Pomnikiem Pamięci w Trojanowie i przy Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie przed tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy II RP zamordowanych w Twerze i ich kolegę przod. PP Jana Kraszewskiego, który walczył w 2 Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

opr. atu

Fot.: KPP Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz