Po 300 złotych do ZUS

fot.pixabay

SOCHACZEW Przypominamy, że od 1 lipca zmieniły się zasady wypłacania świadczeń w ramach program „Dobry Start. Teraz jest ono przyznawane oraz wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas przez urzędy miast, gmin czy ośrodki pomocy społecznej. Wnioski o świadczenie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Wnioski można składać, tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Jego złożenie w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek trafi do ZUS w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Pomocą jest objęte 4,4 miliona uczniów. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka.

Świadczenie nie przysługuje natomiast na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

opr. es

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz