PIENIĄDZE NA OBIEKTY SPORTOWE

fot. pixabay

Aż 14 obiektów sportowych z subregionu żyrardowskiego otrzymało dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2021. Na realizację tych przedsięwzięć w budżecie Mazowsza zarezerwowano 2 262 430 złotych. Zainteresowanie programem na terenie Mazowsza było ogromne.

Ta edycja jest wyjątkowa. Wpłynęło do nas ponad 270 wniosków. To prawie tyle, ile obiektów sportowych udało się wybudować lub wyremontować w ramach naszego programu od początku jego istnienia. Wybór nie był łatwy, bo wśród tych wszystkich zgłoszeń było mnóstwo bardzo dobrych, ciekawych i przede wszystkim od dawna wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Dlatego po analizie postanowiliśmy zwiększyć pulę środków przeznaczonych na ten cel z pierwotnie zakładanych 10 milionów złotych do prawie 31 milonów złotych. W ten sposób daliśmy szansę wszystkim samorządom, które przygotowały dobre wnioski i przedstawiły najciekawsze inicjatywy ­– mówi Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego.

Dbają o sportowe obiekty

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej to autorski program samorządu Mazowsza, który realizowany jest od 2018 roku. Od początku jego trwania w całym regionie udało się wybudować lub zmodernizować 289 obiektów sportowych.

W tym roku – z ponad 270 nadesłanych wniosków – radni   województwa wybrali 206 inwestycji, które w ramach MIWIS otrzymają wsparcie z budżetu Mazowsza w wysokości blisko 31 mln złotych. Z powiatu sochaczewskiego wybrane zostały cztery projekty – z Młodzieszyna, Rybna, Brochowa i Teresina.

­– Zaangażowanie gmin motywuje nas jeszcze bardziej do działania. Wiemy, że często bez naszej pomocy wiele z tych inwestycji z uwagi na brak wystarczających środków mogłoby nie powstać. Dlatego w tym roku nasze wsparcie trafi do wszystkich samorządów, których wnioski spełniły wymogi formalne -­ informuje Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zwracając uwagę na ogromną aktywność samorządów w ubieganiu się o środki na rozwój bazy sportowej.

Tylko jeden projekt

W ramach MIWIS 2021 o pomoc finansową mogły ubiegać się gminy oraz powiaty z województwa mazowieckiego. Otrzymane wsparcie mogło zostać przeznaczone nie tylko na budowę nowych obiektów sportowych, ale także na modernizację lub remont już istniejących, w tym m.in. hal i boisk sportowych, kortów tenisowych, skateparków, lodowisk, obiektów do uprawiania sportów wodnych, a także siłowni plenerowych, pumptracków czy też placów sportowo-rekreacyjnych (poza placami zabaw). Warunkiem przyjęcia projektu do programu było, aby służył on masowemu uprawianiu sportu i rekreacji, oraz był ogólnodostępny. Celem Programu jest poprawa jakości życia mieszkańców w zakresie kultury fizycznej, sportu i rekreacji.

Maksymalne dofinansowanie nie mogło przekroczyć 200 tysięcy złotych na jeden wniosek i mogło wynieść nie więcej niż 75 procent kosztów kwalifikowanych. Ponadto każdy samorząd mógł złożyć tylko jeden wniosek na jedno zadanie.

Maksymalną kwotę 200 tys. złotych otrzymały w powiecie sochaczewskim dwie gminy – Teresin i Młodzieszyn. Pierwsza z gmin przeznacza dotację na modernizację boiska przy Szkole Podstawowej w Budkach Piaseckich. Z kolei gmina Młodzieszyn swoją dotację chce wykorzystać na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Kamionie.

Gmina Rybno przyznane jej 179 tys. złotych przeznacza na modernizację sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Rybnie. Cała inwestycja ma kosztować 238 811,39 złotych. Otrzymane dofinansowanie stanowi prawie 2/3 całkowitych kosztów całej inwestycji. Modernizacja sali polegać będzie na wymianie podłogi i zamontowaniu tzw. piłkochwytów na sali gimnastycznej.

Natomiast gmina Brochów otrzymała z dofinansowania z MIWIS 2021 102 285 złotych na budowę Otwartej Strefy Sportu i Rekreacji.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz