Nowy album Bofzina

3 lipca 2021 r. w Raszynie nastąpiło długo wyczekiwane wydarzenie. Było nim uroczyste otwarcie Austerii, po tym gdy obiekt ten został przywrócony do stanu dawnej świetności.

Otwarciu przewodniczył m.in. Andrzej Zaręba – Wójt Gminy i Mariusz Smolicha – Dyrektor Centrum Kultury oraz wielu znamienitych gości. W części artystycznej zaprezentowano program „Pieśni Raszyńskie” z olbrzymim potencjałem odtworzonej muzyki, przygotowanego śpiewu oraz tańca w strojach regionalnych. Nie tylko występ mógł przenieść zebranych duchem do  XVIII wieku, lecz przede wszystkim uczynił to sam zrewitalizowany budynek. W poszczególnych izbach urządzono sale z pamiątkami historycznymi, a wystroje wnętrz przyozdobiono płótnami malarzy z epoki w której pobudowano gmach lub też nawiązującymi w swej tematyce do sławnej Bitwy pod Raszynem. Znajdziemy tu więc m.in. prace pędzla Bernarda Belotta zwanego Canalettem, Wojciecha Kossaka czy Januarego Suchodolskiego.

Zachęcam do dowiedzenia odnowionej Austerii. Miejsce to bowiem już od pierwszych chwil nowego funkcjonowania zaczęło tętnić (kulturalnym) życiem oraz emanacją dawnych i niezwykle ważnych wydarzeń historycznych.

Wspominamy o tym wydarzeniu nie tylko z podziwu dla wielu ludzi, których praca i determinacja doprowadziła do odbudowy Austerii. Tego dnia miało bowiem premierę drugie wydanie komiksu „Bitwa pod Raszynem. 1809 – Chwała Polskiego Oręża” – wymyślonego i narysowanego przez Łukasza Kucińskiego, również znanego jako Bofzin.

Nowe edycja nie jest jednak mechanicznym przedrukiem woluminu premierowego. Już pierwszy rzut oka pozwala zaobserwować różnice między I a II wydaniem.

Widać to najlepiej już po samej okładce albumu, która została narysowana zupełnie od nowa.

Z woli autora również wnętrze albumu przedstawia się w nieco zmienionej formie. Benedyktyńską pracą ponownie na warsztat trafiły wszystkie strony albumu. Wyszukiwanie subtelnych różnic pomiędzy poszczególnymi kadrami zostawiamy najbardziej wytrwałym kolekcjonerom komiksów. Badaczom lokalnej historii pozostawiamy również wyszukiwanie nawiązań do realnie istniejących obiektów. Reszcie nie chcemy psuć przyjemności z lektury i odkrywania historii na nowo.

Podczas zwiedzania zabytkowej Austerii na egzemplarze można natknąć się również w jednej z gablot wystawienniczych. Oprócz innych publikacji i pamiątek zaświadcza bowiem o historii i wyjątkowości tego miejsca.

 Źródło: https://bofzin.blogspot.com/2021/07/nowy-album-bofzina.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz