Musicalowe warsztaty

Przez dwa tygodnie w Ośrodku Szkoleniowo–Hotelowym „Leśne Zacisze” w Teresinie trwały XXVII Warsztaty Artystyczne Teatru Studio Buffo w Warszawie. Opiekę artystyczną nad szkoleniem dzieci i młodzieży sprawują od początku Janusz Józefowicz – pomysłodawca warsztatów, i Janusz Stokłosa – muzyk i kompozytor. Tegoroczna edycja była organizowana w Teresinie po raz pierwszy.

Wymyśliłem z Januszem Stokłosą letnie warsztaty artystyczne i tak to trwa do dzisiaj. Mają one charakter otwarty na każdego młodego człowieka z kraju i zagranicy – wspomina Janusz Józefowicz, który zdecydował się poprzez te spotkania szukać młodych talentów.

Narodziły się gwiazdy

Program kształcenia młodych adeptów sztuki nie zmienia się od lat. Młodzież szkolna uczy się śpiewu, tańca z elementami akrobatyki oraz gry aktorskiej. Jak zaznacza Janusz Józefowicz, razem z Januszem Stokłosą od lat organizują warsztaty.

Obserwujemy, czy w przyszłości te najbardziej utalentowane osoby mają szansę znaleźć się w zespole naszego teatru. Staramy się im stworzyć możliwość występów w projektach artystycznych teatru Buffo. Tak było i jest w przypadku musicali „Metro”, „Romeo i Julia” czy „Piotruś Pan”. Ważne też jest, że mają bezpośredni kontakt z naszym teatrem, a my mamy z nimi – dodaje Janusz Józefowicz.

Co ważne, pomysł nie jest rewolucyjny i nowatorski. Opiera się na tym, co realizowano przed prawie trzema dekadami przy musicalu „Metro”. To wtedy, praktycznie dzięki naborowi niemal wprost z ulicy, udało się wyłowić utalentowane, młode osobowości.

Zdobyliśmy doświadczenie podczas pracy z młodymi ludźmi przy realizacji musicalu „Metro”. Ukształtowała się przy tym kadra wspaniałych pedagogów. Chcieliśmy to wykorzystać. I tak właśnie powstał pomysł utworzenia Studia Artystycznego – wspominał w jednym z wywiadów Janusz Józefowicz.

Prapremiera musicalu „Metro” odbyła się 30 stycznia 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Występ w nim pomógł zaistnieć w show biznesie takim gwiazdom jak Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Rabczewska Doda, Michał Milowicz, Barbara Melzer, Natasza Urbańska i Monika Ambroziak. Według szacunków „Metro” wystawiono prawie 2,5 tysiąca razy, a obejrzało go około 2 milionów widzów.

Na potrzeby sztuki

Musical „Metro” wystawiany jest nadal, tylko stale zmienia się jego obsada, gdyż jest to sztuka o młodych ludziach, więc siłą rzeczy muszą grać w niej młodzi artyści. I tych twórcy musicalu cały czas szukają właśnie poprzez ogólnopolskie warsztaty.

Janusz Józefowicz i tym razem przyglądał się pracy młodzieży w czasie teresińskich treningów nie tylko pod kątem szukania nowych artystów do „Metra”, ale też do innych projektów Teatru Buffo.

Uczestnicy warsztatów poznawali różnorodne techniki aktorskie, techniki i umiejętności, które są potrzebne w teatrze muzycznym. Uczyli się różnego tańca – od musicalowego, poprzez współczesny, hip-hop, po improwizację ruchową. Doskonalili się wokalnie, stosując ćwiczenia wzmacniające pracę przepony i poprawiające skalę głosu. Instruktorzy uczyli ich wyboru repertuaru do indywidualnych potrzeb i pracy nad piosenką zbiorową oraz nad partiami solowymi. W trakcie zajęć aktorskich prowadzono ćwiczenia słowne poprawiające dykcję i wymowę, oraz przygotowywano etiudy aktorskie.

Kadrą warsztatów w Teresinie kierowała Danuta Fidusiewicz – związana z projektem edukacji młodych artystów od 27 lat. Zajęcia wokalne prowadziły: Mariola Napieralska, Ewelina Kordy i Aleksandra Granecka, taneczne – Beata Urbańska i Piotr Tolak. Natomiast spotkania z teatrem prowadzone były przez Adama Fidusiewicza i Marcina Chochlewa. Akrobatycznych ewolucji młodzież uczyły Beata „Wisienka” Gonciarz i Anna Badurka. Nagłośnieniem przygotowanego pokazu zajął się inżynier dźwięku Jakub Nowakowski, a oświetleniem Sławomir Zwierzyński.

Podsumowaniem warsztatów był otwarty dla publiczności pokaz artystyczny w wykonaniu wszystkich uczestników letniego szkolenia w sobotę 10 lipca na scenie Teatru Studio Buffo w Warszawie.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz