Mniej na fotowoltaikę

fot.pixabay

REGION Zmieniły się warunki programu „Mój prąd”. Gminy powiatu sochaczewskiego informują teraz swoich mieszkańców o nowych warunkach otrzymania dotacji. W ostatnich tygodniach rząd zmniejszył dofinansowanie   do stacji fotowoltaicznych. Z początkiem 1 lipca nabór wniosków do trzeciej edycji tego rządowego programu został zmieniony w kwestii warunków przyznawania dotacji.

Największą zmianą jest teraz znacznie mniejsza kwota dotacji do fotowoltaiki, dotyczących stacji o mocy od 2 do 10 kW. Zamiast dotychczasowych 5 tys. złotych wnioskodawcy po uznaniu ich wniosków, mogą liczyć jedynie na 3 tys. złotych, czyli prawie o 40 procent mniej niż przy poprzednich naborach. Jednocześnie jest zastrzeżenie, że państwo zwróci im nie więcej niż połowę kosztów kwalifikowanych.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska i Klimatu, mniejszy poziom dofinansowania wynika z niższych cen mikroinstalacji na polskim rynku, co spowodowane jest spadkiem globalnych cen paneli PV. Ponadto skracił się też czas zwrotu kosztów instalacji. Dla średniej instalacji o mocy 5,6 kW, z ulgą termomodernizacyjną wynoszącej blisko 4 tys. złotych oraz przy obowiązującym systemie opustów i średniej 4-osobowej rodzinie, wszystkie koszty zwracają się w niecałe 7 lat. Stąd też zmniejszenie kwoty dotacji.

Program będzie prowadzony do 22 grudnia 2021 roku z możliwością przedłużenia go lub do wyczerpania środków przeznaczonych na dotacje. Cały tegoroczny budżet programu „Mój Prąd” to ponad 500 mln złotych.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz