Letnie imprezy powracają nad Bzurę

Fot. Bogumiła Nowak
Reklamy

Przed nami kolejny miesiąc wakacji. Także podczas niego miejski samorząd przygotował szereg atrakcji dla mieszkańców Sochaczewa. Sierpień upłynie nam pod znakiem koncertów jazzowych sław, a zakończy go największa tegoroczną impreza plenerowa, jaką będzie VI Święto Bzury.

Jednak już 31 lipca o godzinie 18.00 w SCK przy ul. 15 Sierpnia odbędzie się koncert laureatów konkursu „Polskie Drogi” z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a Teatr Maska zaprosi nas na spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 W hołdzie bohaterom

Główne uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania zaplanowano na niedzielę, 1 sierpnia, rozpoczną się one o godzinie 17.00 na placu Kościuszki podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz wystąpieniem upamiętniającym bohaterów Powstania Warszawskiego.

Kilka minut później na Placu zostanie otwarta plenerowa wystawa zatytułowana „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”. Piszemy o niej szerzej na stronie 9. Z kolei o godzinie 17.30 w parku Garbolewskiego odbędzie się koncert Tria Powstańczego zatytułowany „Pałacyk Michla”, czyli wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Każdy uczestnik otrzyma na miejscu specjalny śpiewnik.

Niedziela upłynie nie tylko pod znakiem uroczystości związanych ze zrywem powstańczym. W hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbędzie się turniej koszykówki. Natomiast w parku Chopin zostaną zorganizowane pokazy historyczne „Z historii broni palnej”, czyli prezentacja armat oraz pokaz artyleryjski.

Także podczas pierwszego tygodnia sierpnia nie zabraknie imprez, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy Sochaczewa. Na przykład 5 sierpnia zostanie zorganizowana o godzinie 19.00 zumba na wzgórzu zamkowym. Także tego samego dnia, tylko że o godzinie 21.00, na nadrzecznych bulwarach w ramach Kina Letniego będziemy mogli obejrzeć film „Green book”.

Jazzowo nad Bzurą

Równie atrakcyjnie zapowiada się drugi weekend sierpnia, który przejdzie do historii Sochaczewa. Tego dnia odbędzie się pierwsza impreza w nowym amfiteatrze, zatytułowana „Wieczór w amfiteatrze”. Potrwa ona od godziny 20.00 do godziny 23.00. Podczas inauguracji nowej sochaczewskiej sceny odbędzie się koncert finalistów Open Day, zobaczymy spektakl muzyczny „Czułość”, a imprezę zakończy „Filmowy Jam Session”, czyli projekcja filmu Charliego Chaplina z 1936 roku „Dzisiejsze czasy” z muzyką graną na żywo.

Równie atrakcyjnie zapowiada się niedziela, 8 sierpnia. Tego dnia w parku Chopina odbędą się pokazy historyczne. „Łukiem i kuszą – pokaz łuczniczy. Obozowisko łuczników angielskich i kuszników”. Z kolei w parku w Chodakowie usłyszymy rumuńskie i mołdawskie melodie w wykonaniu Holtenia Trio. Muzyka zabrzmi również w parku Garbolewskiego, gdzie wystąpi Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa z koncertem „Warszawa da się lubić”. Niedzielę zakończy pierwszy koncert powracającego po przerwie spowodowanej pandemią Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego. O godzinie 19.00 w amfiteatrze wystąpi gwiazda światowego jazzu, laureat nagrody Grammy – Włodek Pawlik Trio.

Jazz, tym razem tradycyjny, zabrzmi także w kolejny weekend sierpnia. Ale zanim to nastąpi, w sobotę, 14 sierpnia w SCK przy ul. 15 Sierpnia odbędzie się potańcówka na dechach. Ci, którzy po sobotnich tańcach będą mieli siłę, będą mogli wziąć udział w niedzielę, 15 sierpnia w Biegu Tropem Wilczym. A po jego zakończeniu wziąć udział w pikniku wojskowym i wysłuchać w amfiteatrze koncertów przygotowanych przez Sochaczewskie Centrum Kultury.

Na niedzielę zaplanowano także pokazy historyczne w parku Chopina, gdzie będziemy mogli oglądać pokazy walk rycerskich, obozowisko średniowieczne oraz wystawę sprzętu rycerskiego. Z kolei w parku w Chodakowie wystąpi Warsaw Dixilanders Band z koncertem „Podróż na amerykańskie południe”, a w parku Garbolewskiego będziemy mogli wysłuchać koncertu słowno-muzycznego „Rozmowy z Chopinem i historią”.

Święto powraca

Jednak największe atrakcje tegorocznego lata czekają nas w kolejny weekend sierpnia. Po rocznej przerwie odbędzie się Święto Bzury – impreza plenerowa organizowana przez „Express Sochaczewski” oraz Miasto Sochaczew. VI edycja Święta Bzury będzie miała miejsce w sobotę 21 sierpnia.

Pod nieobecność Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa, będzie to największa impreza plenerowa w naszym mieście. Odbywać będzie się na terenie dawnego toru motocrossowego nad Bzurą oraz w amfiteatrze. Organizatorzy przewidują zawody sportowe, konkursy, pokazy, wesołe miasteczko, kajaki itp. Odbędzie się tradycyjny konkurs poetycki „O laur Bzury” oraz „Mikrofon dla wszystkich, czyli karaoke nad Bzurą”. Natomiast na scenie pojawią się między innymi: Monika Boras – znana m.in. z występów z Piotrem Rubikiem, Maria Stasiak, Teren C – laureat Pikniku Country w Mrągowie, Krzysztof Krawczyk Junior, a na finał Papa Dance z Pawłem Stasiakiem. Ich koncert poprzedzi dyskoteka w stylu lat 80.

Nie będziemy nudzić się także w niedzielę, 22 sierpnia. Ta rozpocznie się Wakacyjnym Turniejem Tenisa Stołowego. Zorganizowane zostaną pokazy historyczne w parku Chopina, tym razem będzie to „Jesień średniowiecza – obóz średniowieczny”. Natomiast w parku w Chodakowie usłyszymy muzykę bałkańską w wykonaniu Marcin Maroszek & Propabanda East Collectivea. W parku Garbolewskiego „Tanga świata” zagra Tango Libre.

Niedzielę zakończy drugi koncert w ramach Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego. W amfiteatrze usłyszymy – Artur Dutkiewicz Trio.

Wakacje, a tym samym sierpień zaczniemy żegnać w sobotę, 28 sierpnia. Tego dnia z pl. Kościuszki wyruszy Wakacyjny Rajd Rowerowy a w amfiteatrze zobaczymy koncert Darii Kobiereckiej – „Czułości” z udziałem Teatru Maska Sochaczew.

Ostatnie imprezy tegorocznego lata odbędą się w niedzielę, 29 sierpnia. Tego dnia zorganizowany zostanie: Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej na boisku ze sztuczną nawierzchnią, ul. Chopina 101, Turniej Szachowy w hali przy ul. Kusocińskiego oraz pokazy historyczne „W obozie gen. Szembeka”.

Na pożegnanie lata w parku w Chodakowie usłyszymy „Va Bank – Muzyka Filmowa” w wykonaniu Movie Ensemble, a w parku Garbolewskiego koncert „Chopin u generała Piotra Szembeka”.

Niedzielę, a tym samym wakacje zakończy występ w amfiteatrze o godzinie 19.00 legendy światowego jazzu – Włodzimierz Nahorny Trio.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz