Kulturalne powitanie lata

Reklamy

Choć niedzielne imprezy, 4 lica, zorganizowane na powitanie lata były rozrzucone po całym Sochaczewie, to uczestników nie brakowało. Sochaczewianie i wielu mieszkańców sąsiednich gmin udali się tłumnie na imprezę w parku w Chodakowie, w parku im. Fryderyka Chopina i w Parku im. Ignacego Garbolewskiego. We wszystkich miejscach było moc atrakcji.

Po godzinie 15.00 w centrum odegrano hejnał miejski na trąbce. Po czym ruszyły parkowe imprezy. We wszystkich trzech miejscach odbywały się spotkania pod hasłem „Okno Sztuki”. Marcin Hugo – Bader zaprosił na nie twórców z poprzednich lat oraz nowych wystawców. Niektórzy żałowali, że chcąc obejrzeć wszystkie wystawy malarzy i twórców rękodzieła musieli się przemieszczać. Jednak jak zaznaczył Marcin Bader, takie rozproszenie daje większą szansę odwiedzenia stoisk ze sztuką innych dzielnic, oddalonych od centrum. Ponadto w zamyśle organizatorów tegorocznego lata ożywia to nie tylko centrum Sochaczewa, ale wszystkie jego dalsze krańce.

Huk armat i sztuka

Sporo widzów jak zwykle przyciągnął występ Grupy Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania z prezentacją „Świt artylerii”. Można było się przekonać jak dawniej walczono i strzelano z dział i samopałów. Huk był taki, że co wrażliwsi zatykali sobie uszy. Dodatkowo każdy mógł obejrzeć, dotknąć i spróbować unieść dawną broń palną. Chętni mogli sobie też zrobić zdjęcia z dawnym rynsztunkiem, przy działach, czy innej broni. Chętnych nie brakowało też do zdjęć z członkami grupy strzeleckiej odzianej w historyczne stroje, pozujących na tle średniowiecznego obozowiska.

Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą z pasją opowiadał o zabytkach i replikach starej, średniowiecznej broni. Jego barwne opowieści zachwycały szczególnie najmłodszych, jak też miłośników dawnej broni z różnych epok.

Najliczniej mieszkańcy gromadzili się przy każdej prezentacji działania broni palnej. Z zapartym tchem obserwowano wystrzały. W przerwie uczestnicy zachwycali się przedstawionymi pracami artystów. Szczególnie przyciągały piękne akwarele i akryle malarzy z Art Squad Obrazy. Nie tylko różnorodną tematyką – z przedstawieniami gór, pól, łąk, miast, ale też zwierząt i to nawet fantastycznych chińskich smoków.

Muzyczny start w deszczu

Tuż przed godziną 16.00 w parku w Chodakowie rozpoczął się pierwszy wakacyjny koncert na „Powitanie Lata” organizowany przez miasto, Państwową Szkołę Muzyczną oraz Stowarzyszenie Przyjaciół PSM. Na scence pod namiotem wystąpiła Sochaczewska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Justyny Piątkowskiej – Duraj. Zagrała ona kilka marszy i utworów rozrywkowych. Po niej wystąpił Kwintet Dęty – Fine Brass Ensemble w składzie Konrad Boniński (trąbka), Mirosław Dudek (trąbka), Fryderyk Bodzianowski (waltornia), Adam Ziemiański (puzon) i Jacek Dzidowski (tuba). Muzycy zagrali utwory rozrywkowe i jazzowe. Obok występujących swe stoiska rozłożyli wystawcy sztuki. Bardzo bogato zaprezentowały się Warsztaty Terapii Zajęciowej – oferując nie tylko obrazy, ale też rękodzieło artystyczne. Niestety po godzinie 16.00 spadł rzęsisty deszcz i wypłoszył zarówno publiczność, jak i wystawców. Tak stało się zarówno w Chodakowie, jak też w centrum i w Parku Garbolewskiego. Deszcz lał i wszyscy zwinęli się.

Ze względu na opady koncert „Rozmowy z Chopinem i Historią” nie odbył się więc w parku, jak wcześniej zaplanowano, lecz w sali koncertowej szkoły muzycznej. Gości powitali Ludwik Skrzypek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie oraz Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Na scenie pojawił się Kwintet Dęty Fine Brass Ensemble oraz uczniowie szkoły muzycznej prezentując kompozycje Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Ludwiga Beethovena. Swoje wiersze poświęcone Chopinowi z najnowszego tomiku poezji, którego premiera odbyła się kilkanaście dni temu czytała Stanisława Podgórska. Na zakończenie zaprezentowała się Orkiestra Kameralna PSM pod batutą Zbigniewa Gracy. Zespół wykonał pierwszą część Małego Koncertu na fortepian Romualda Twardowskiego i „Oblivion” Astora Piazzolli.

W następny weekend ciąg dalszy atrakcji. W tym też początek Festiwalu Muzyki Folklorystycznej.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz