Jak walczyć z pomorem świń

fot.pixabay
Reklamy

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii rozpoczął kampanię informacyjną „Nie dla ASF! 5 podstawowych zasad, które pomogą uchronić Twoje stado przed ASF”. Celem akcji jest wzmocnienie ochrony gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną przed wniknięciem wirusa afrykańskiego pomoru świń i uchronienie ich przed wybijaniem sanitarnym. Póki co jednak ASF nie odpuszcza.

Teraz przygotowane zostały specjalne plakaty i ulotki edukacyjne, które będą kolportowane poprzez powiatowych lekarzy weterynarii w terenie wszystkich gmin na Mazowszu. Również ma je kolportować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, jak też Mazowiecka Izba Rolnicza.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości i przypomnienie o podstawowych zasadach bioasekuracji, których należy przestrzegać w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, a które są niezbędne w zapobiegania ASF, szybko szerzącej się, zakaźnej chorobie wirusowej, atakującej świnie oraz dziki. W ostatnich tygodniach zagrożenie ASF rośnie z racji zwiększonego ruchu turystycznego, gdyż to człowiek najszybciej przenosi wirusa, sam nie chorując.

W przypadku stwierdzenia choroby w stadzie często konieczne jest zlikwidowanie całej hodowli. Chorobę charakteryzują typowe objawy – wysoka gorączka świń, znaczne powiększenie śledziony oraz śmiertelność zwierząt sięgająca 80-100 procent.

Proponowane zasady to przede wszystkim zabezpieczenie gospodarstwa odpowiednim ogrodzeniem. Dotyczy to tak zwierząt, jak i przechowywania paszy. Ustalenie planu zabezpieczenia biologicznego – dróg komunikacyjnych w gospodarstwie, dezynfekcji, czyszczenia, higieny personelu i kwarantanny nowych sztuk trzody. Dodatkowym elementem jest stosowanie i zabezpieczenie mat oraz niecek dezynfekcyjnych na terenie gospodarstwa.

WLW zaleca, aby przestrzegać zakazu wstępu na teren swego gospodarstwa nieupoważnionych osób i obcych środków transportu, gdyż to w większości są największe zagrożenia przenoszenia wirusa. Z tym wiąże się zasada ograniczonego zaufania do dostawców paszy, ściółki i osób zatrudnionych w gospodarstwie, czy wykonujących usługi zewnętrzne – naprawy, remonty, wizyty lekarskie. Trzeba pilnować, by dostosowywali się oni do wytyczonych w gospodarstwie zasad i przestrzegali zaleceń bioasekuracyjnych.

Na ile będzie to skuteczna kampania, okaże się już niebawem.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz