Gdy nie było komórek

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą szykuje kolejną gratkę dla miłośników historii. Tym razem dzięki współpracy z innymi placówkami muzealnymi i prywatnymi kolekcjonerami, odbędziemy wędrówkę do czasów kiedy telefony były luksusem, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni.

Otóż 20 lipca w sochaczewskim muzeum zostanie otwarta wystawa „Telegrafy, telefony, komórki – z dziejów komunikacji”.

Wśród eksponatów nie zabraknie telefonów wykorzystywanych w okresie przedwojennym, zarówno przez Wojsko Polskie, jak i cywilnie, oraz sprzętu telefonicznego wykorzystywanego przez Ludowe Wojsko Polskie. Gratką będą eksponaty, które specjalne na wystawę zostały udostępnione przez wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji, posiadające jedne z największych w Polsce zbiorów związanych z historią poczty, telegrafu i telefonii.

Wśród wypożyczonych z Wrocławia eksponatów znajdzie się m.in. polski telefon marki CB wyprodukowany na początku lat 30 XX wieku oraz drewniany ścienny telefon typu OB-04 z 1904 roku niemieckiej firmy F. Schuchardt. Telefon jest wyposażony w słuchawkę typu M.86 pochodzącą z 1886 roku. Tego typu słuchawki były początkowo wykorzystywane przy telegrafach, a w momencie pojawienia się telefonów zaczęto je montować przy aparatach telefonicznych.

Warto wspomnieć o tym, że pierwsze telefony na Mazowszu zostały zainstalowane w Warszawie już w 1877 roku, czyli rok po uzyskaniu patentu przez Aleksandra   Bella. Natomiast, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 1937 roku na tysiąc mieszkańców Polski przypadało 7 telefonów, dla porównania w 2016 roku ich liczba wynosiła 1425 na tysiąc mieszkańców. Natomiast według rocznika statystycznego z 1960 roku na terenie Sochaczew i Chodakowa w 1960 roku było łącznie 644 telefonów, z czego 275 z nich należało do osób prywatnych. Natomiast na wsiach na terenie powiatu sochaczewskiego własne telefony posiadały tylko 33 osoby. Dodajmy, że liczba mieszkańców powiatu sochaczewskiego wynosiła wtedy 72 977 osób, obecnie jest to 85 175 – dane z 2017 roku.

Jerzy Szostak

Fot.: MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz