Czy Carrefour zniknie z Sochaczewa?

Fot.: Janusz Szostak

Niewykluczone, że kolejny sochaczewski market zmieni właściciela. Po przejęciu sklepu Tesco przez duńską sieć Netto, podobny los może spotkać największą sochaczewską galerię handlową, jaką jest Sonata Park, należąca do Carrefour Polska.

 Wygląda na to, że kolejna sieć handlowa zamierza wycofać się z Sochaczewa. Tym razem chodzi o francuską sieć Carrefour. Jak wynika z naszych informacji, szefostwo Grupy Carrefour od początku roku prowadzi rozeznania dotyczące znalezienia ewentualnego kupca na sieć jej sklepów w Polsce i na Tajwanie.

Spadek zysków

Co prawda szefostwo firmy zaprzecza, aby podjęło decyzję o sprzedaży aktywów w Polsce, to jednak przyznaje, że w ramach przyszłej strategii: „zastanawia się nad masą krytyczną swoich międzynarodowych spółek zależnych i ewentualnymi przyszłymi posunięciami w zakresie konsolidacji, aliansów lub zbycia. Ten proces dopiero się rozpoczyna”. Ów proces związany jest z realizowanym od trzech lat procesem naprawczym. Ten przewiduje cięcia kosztów funkcjonowania grupy oraz zwiększenie nakładów na sprzedaż online. A ta stała się bardzo popularna w związku z pandemią covid-19. Niewykluczone, że to właśnie epidemia koronawirusa może mieć wpływ na informację o rzekomych planach wycofania się Carrefoura z Polski. Jak wynika z danych, w pierwszym kwartale tego roku sklepy sieci znajdujące się na terenie naszego kraju odnotowały spadek sprzedaży o 2,3 proc. Dla porównania, we Francji sprzedaż wzrosła o 3,5 procent, w Hiszpanii o 1,7 procent, w Brazylii o 11,6 procent a w Belgii o 2,9 procent.

Jednak ze sprzedażą aktywów sieci może być problem i niewykluczone, że firma pozbędzie się tylko niektórych z jego elementów, zachowując te, które nie przynoszą strat. Otóż w przeciwieństwie do Tesco, Carrefour ma w Polsce ponad 900 sklepów w kilku formatach: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe i specjalistyczne, oraz sklepy internetowe. Jest również właścicielem 40 stacji paliw oraz 20 centrów handlowych, z których największym jest Sonata Park w Sochaczewie. Dlatego analitycy przewidują, że gdyby doszło do ewentualnej sprzedaży, to najpierw firma pozbyłaby się segmentów przynoszących największe straty i nierokujących przyszłości.

Klejnot w koronie

Nic jednak nie jest przesądzone. I niewykluczone, że do sprzedaży nie dojdzie, chociażby galerii handlowych, w których przeważająca część powierzchni jest wynajmowania przez firmę innym podmiotom. Co powoduje, że centra handlowe nie są deficytowe, ale przynoszą zysk. Musi być on znaczny, skoro mimo wprowadzonego w 2018 roku planu naprawczego Carrefour Polska zapowiedziała rozbudowę Sonaty Park w Sochaczewie, największej galerii handlowej należącej do firmy. – Podjęliśmy decyzję o rozbudowie Sonata Park, zgodnie z naszą długoterminową strategią inwestowania w rozwój naszego portfolio galerii handlowych, w celu zwiększenia ich wartości – mówiła dwa lata temu Jagoda Gwardys-Zientara, wiceprezes Carrefour Polska, Dyrektor Finansowy Galerii Handlowych, Nieruchomości i Ekspansji.

Przypomnijmy, że nowa część centrum ma powstać na działce należącej do Sime Polska. Dzięki rozbudowie powierzchnia Sonaty z istniejącym w niej marketem Carrefour powiększyłaby się o 4300 m kw. i wynosiłaby prawie 16 000 metrów kwadratowych.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz