Ciepła rewolucja w ŚDS

W Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej trwa gruntowny remont. 

Przypomnijmy, że termomodernizację siedziby ŚDS, kosztem ponad 700 tys. zł, na zlecenie miasta, prowadzi firma Sochbud. Zadaniem jej pracowników jest m.in. wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, siedmiu par drzwi i ponad 60 m2 okien. Po remoncie budynek ma być ogrzewany gazem, a ciepłą wodę dostarczą pompy ciepła.

O postępie prac mówi dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sochaczewie, Joanna Majewska.

– Jesteśmy gdzieś w połowie remontu. Udało się już wykonać zewnętrzne ocieplenie budynku. Pozostało jeszcze ocieplenie fundamentów, ale zmiany w estetyce całej elewacji widać już teraz. Wymienione zostały wszystkie okna. Czekamy aktualnie na dostawę jeszcze kilku par nowych drzwi. We wrześniu przeprowadzone będą prace związane z modernizacją dachu głównego budynku, wymieniona zostanie część rynien. Znacznie większy zakres prac pozostał jeszcze do zrobienia wewnątrz budynku. Trwa wymiana instalacji centralnego ogrzewania: panowie trochę pohałasowali wycinając stare rury. W niektórych pomieszczeniach prowadzone są już różnego rodzaju prace wykończeniowe, trwa malowanie ścian itd. Kolejnym zasadniczym etapem będzie wymiana głównego źródła ciepła, to jest kotła na ekogroszek na kocioł gazowy. Czekamy na doprowadzenie przyłącza od firmy Sime. Potem jeszcze wymiana starych term na nowoczesne pompy ciepła i doprowadzenie ciepłej wody do łazienek – mówi Joanna Majewska.

Dyrektor ŚDS dodaje, że, mimo wielu niedogodności spowodowanych pracami remontowymi, zajęcia prowadzone są w normalnym trybie. Prosi uczestników oraz ich rodziny o wyrozumiałość. Modernizacja placówki potrwa do końca października.

Przypomnijmy, że ŚDS to zespół trzech budynków o łącznej powierzchni niemal 850 metrów kwadratowych, w tym 200 metrów piwnic. Jego termomodernizacja pozwoli osiągnąć wymierny efekt ekologiczny. To oszczędność energii cieplnej i elektrycznej, zmniejszenie emisji pyłów, poprawa skuteczności instalacji centralnego ogrzewania. To również oszczędność ekonomiczna, która pozwoli zmniejszyć rachunki o ponad 35 tys. zł w skali roku.

Inwestycja ta stała się możliwa dzięki dotacji otrzymanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na termomodernizację ŚDS ratusz pozyskał 553 tys. zł dofinansowania.  Oznacza, to że w ponad 70 proc. koszty prac pokrywa UE.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz