Bażanty znalazły dom

TERESIN Od kilku lat na polach w gminie Teresin żyją bażanty. Sprzyja im ukształtowanie terenu i bogactwo pożywienia. W gminie Teresin co roku wiosną oraz jesienią trwa akcja wypuszczania nowych bażantów i udomowiania ich na terenie gminy.

Bażanty są jednymi z większych ptaków występujących na terenie Polski. Do Europy trafiły one w średniowieczu z Chin. Gatunek ten nie jest obecnie zagrożony. Na świecie jest około 200 milionów tych ptaków. Jednak obserwuje się globalny spadek populacji bażantów ze względu na utratę prze nie siedlisk i nadmierne polowania.

Odtwarzana populacji

Przed kilkuset laty ptaki te były stałymi lokatorami wielu polskich łąk i pól. Teraz jest ich znacznie mniej i w niektórych obszarach kraju ten gatunek zanika. To skutek licznych polowań na te ptaki od XVII do końca XX wieku.

Na Mazowszu jest wiele hodowli różnych odmian bażantów – zwyczajnego, srebrzystego, złocistego, diamentowego. W latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa bażantów liczyła 350–464 tysięcy par. Pomiędzy 2007 a 2018 rokiem liczebność populacji lęgowej wzrosła o około 46 procent.

W Polsce jest to gatunek łowny. Na koguty można polować od 1 października do końca lutego. Zaś na kury jedynie na obszarach zamkniętych ośrodków hodowli, od 1 października do 31 stycznia. Na terenie Mazowsza zdecydowano, że hodowle będą wspierać rozwój dzikich siedlisk bażantów. Tak jest na terenie gminy Teresin, gdzie zasiedla się nimi tereny sprzyjające ich rozwojowi. Chodzi tu o utrzymanie tego gatunku dla potomności i uchronienie tych wspaniałych ptaków na Mazowszu.

W tym roku wiosenne wypuszczenie ptaków odbyło się 18 czerwca. W akcji tej zwykle uczestniczą dzieci, które w ten sposób poznają na żywo przyrodę i znane im jedynie z rysunków i zdjęć bażanty. Jednakże ze względu na pandemię Covid -19 w ostatnim roku akcja wypuszczania bażancich rodzin odbywała się w mocno ograniczonym zakresie i bez udziału uczniów.

W tym roku zdecydowano, że sytuacja epidemiczna jest na tyle stabilna, by wrócić do starych zasad. I właśnie 18 czerwca uczniowie z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana  Kolbe w Teresinie wzięli udział w tegorocznej akcji, w czasie której mogli zobaczyć na żywo rodzinę bażantów.

Dzikie kury zachwycają

Bażanty są niezwykłymi ptakami z rodziny kurowatych. Długość ciała samców to około 75–89 cm, a samic 53–62 cm. Sama rozpiętość ich skrzydeł sięga 70–90 cm. U ptaków obojga płci występuje długi ogon. Z tym, że samczyki są bardziej kolorowe. Samiec jest głównie rdzawobrązowy, pokryty ciemnymi plamkami. Ma czarną głowę z zielonkawo-granatowym nalotem. Policzki i obszar nad okiem są czerwone. Samica jest brązowa, pokryta ciemnymi plamkami, a więc mniej dekoracyjna.

Ptaki te zasiedlają różnorodne siedliska otwarte i półotwarte. Gniazdują na ziemi, co często staje się dla nich problemem, gdyż padają ofiarami drapieżników i ludzi, wybierających ich jaja. Samica składa 8-14 jak, które zwykle wysiaduje około miesiąca.

Tegoroczna para pięknych bażantów wraz z młodym przychówkiem została przywieziona przez przedstawicieli Koła Łowieckiego „Grunwald” z ośrodka hodowli w Gradowej.

Dla najmłodszych uczniów była to wielka atrakcja zobaczyć na żywo te niezwykłe ptaki. Co prawda czasem przebiegają one przez pola i drogi, jednak są zwinne i szybko uciekają, więc trudno im się przyjrzeć. Pierwszaki były zachwycone i podekscytowane możliwością tak bliskiego poznania ich. Dzieci mogły też zobaczyć ubarwienie dorosłych bażantów i jak wyglądają ich młode. Dodatkowo dowiedzieli się, jak te ptaki trafiły do Polski i dlaczego wypuszczane są dwa razy w roku.

Rodzina bażantów zamieszkała teraz w okolicach ul. Guzowskiej i ul. Torowej w pobliżu Teresina. Tomasz Brzeski i  Marek Misiak z koła łowieckiego „Grunwald” opowiedzieli uczniom, jak klasyfikuje się w przyrodzie te ptaki. Sporym zaskoczeniem dla niektórych była informacja, że jest to gatunek kurowatych, ale dziko żyjących na polach. Uczniowie dowiedzieli się, jak żerują te ptaki i jak wychowują młode. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało drobny upominek. Całość też upamiętniona została zdjęciami.

BN

Fot. SP Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz