Zmiany w profilu

fot.pixabay

REGION Od 17 czerwca weszły zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Obecnie profil zakłada się na trzy lata przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez wypełnienie wniosku w internecie, a później osobiste potwierdzenie w punkcie potwierdzającym.

Była do niedawna możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego ważnego 3 miesiące w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. Od 17 czerwca ta opcja jest zmieniona na 3-letnią. To możliwe dzięki nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizującej zadania publiczne. Wszyscy mający tymczasowy profil zaufany, stają się właścicielami profilu ważnego przez 3 lata. Dopiero po tym terminie będzie wymóg przedłużenia.

Właściciel tymczasowego profilu zaufanego nie mógł go samodzielnie przedłużyć, więc musiał składać wniosek o nowy. Teraz nie jest to konieczne. Profil zaufany umożliwia potwierdzenie tożsamości w internecie. Jest on zbiorem zaszyfrowanych danych. Każdy obywatel może mieć tylko jeden taki profil, przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami, korzystanie ze wszystkich dostępnych e-usług, które można załatwiać online.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz