Zarejestruj swój kocioł

fot.pixabay

Już wkrótce właścicieli indywidualnych systemów grzewczych czeka nowy obowiązek. Od 1 lipca w ciągu dwunastu miesięcy właściciele i zarządcy budynków będą musieli złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw.

Deklarację będzie można złożyć przez internet lub w formie papierowej. Ale na tym się nie kończy, do rejestru będziemy musieli również zgłosić, czym ogrzewamy budynki gospodarcze, domki letniskowe itd. A to oznacza, że trzeba będzie zgłosić zarówno kopciuchy, jak i wszystkie inne piece i kotły: elektryczne, gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kozy, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci.

Pocieszające jest to, że za źródło ciepła nie uznaje się między innymi przenośnych grzejników elektrycznych, na przykład tak zwanych farelek. Dodajmy, że deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków, za których zostanie ona złożona przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Choć jest wyjątek – musimy zrobić to sami, jeżeli w naszym mieszkaniu korzystamy z innego ogrzewania niż pozostali członkowie wspólnoty lub mieszkańcy bloku.

Pamiętajmy również o tym, że na złożenie deklaracji mamy rok, a kara za niezarejestrowanie to mandat w wysokości 500 zł, natomiast gdyby sprawą naszej opieszałości zajął się sąd, to grozi nam grzywna do 5 tys. zł.

Dodajmy, że docelowo CEEB ma gromadzić dane dotyczące nie tylko źródeł ciepła. Trzeba będzie w niej składać również informacje o stanie technicznym budynków, udzielonych dotacjach, np. na termomodernizację lub fotowoltaikę, kontrolach straży miejskiej, przeglądach kominiarskich czy kontrolach zagospodarowania odpadów.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz