Zabezpiecz swój samochód!

fot. pixabay
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie przypominają o właściwym zabezpieczeniu pojazdu. Nie dajcie się okraść.

Kradzież pojazdu spędza sen z oczu właścicielowi, który utracił auto i policjantom, którzy pracują nad ustaleniem sprawców przestępstwa. Odzyskanie kradzionego samochodu, jak też ustalenie osób odpowiedzialnych za ten czyn, nie jest łatwe. Praca policjantów powoduje, że auta często wracają do swoich właścicieli. Niektóre jednak nigdy nie zostaną odzyskane.

Pojazdy najczęściej kradzione są w nocy, gdy domownicy śpią. To daje przestępcom pewien komfort, że nie zostaną zauważeni. Auta są często demontowane na części, które później trafiają do sprzedaży.

Poniżej zamieszczamy kilka porad, których zastosowanie może poprawić bezpieczeństwo i uchronić przed kradzieżą samochodu. Proszę jednak pamiętać, że nie istnieje idealny system antywłamaniowy, którego nie pokonają złodzieje.

Po pierwsze – DOBRE I SPRAWDZONE ZABEZPIECZENIA

Złodzieje wykorzystują moment braku zabezpieczenia auta przez właściciela bądź posługują się sprzętem elektronicznym do otwarcia i uruchomienia pojazdu. Montaż systemu antywłamaniowego może zwiększyć bezpieczeństwo naszego pojazdu. Każde dodatkowe zabezpieczenie powoduje utrudnienie dla złodziei. Wtedy jest szansa na to, że domowników obudzi szczekanie psa lub inne odgłosy związane z pokonywaniem zabezpieczeń lub też zostaną spłoszeni przez inne osoby.

Można inwestować w zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne. Kiedyś w zaparkowanych samochodach można było zauważyć metalowe blokady na kierownicę, pedały i dźwignię zmiany biegów. Złodzieje potrafili sobie poradzić z tym zabezpieczeniem, ale wymagało to od nich czasu i wysiłku. Teraz najczęściej spotykamy się z elektronicznymi zabezpieczeniami. Obecnie, najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest autoalarm, immobiliser i monitoring GPS/GSM. Dlatego warto rozważyć podwójne zabezpieczenie swojego pojazdu – elektroniczne i mechaniczne, aby utrudnić lub uniemożliwić przestępcom kradzież pojazdu. Pamiętajmy jednak, by montowane zabezpieczenia miały atest.

Po drugie – NIE POMAGAJ ZŁODZIEJOWI!

Najbardziej kosztowne i specjalistyczne zabezpieczenia nie uchronią nas przed kradzieżą pojazdu w przypadku, gdy sami nieświadomie pomagamy przestępcom. Pozostawiane na parkingach lub posesjach samochody często nie są zamykane. Dlatego, zanim odejdziemy od swojego auta, należy chwycić za klamki i sprawdzić, czy jest ono zamknięte. Sprawdzajmy również szyby i szyberdach. Jeśli w samochodzie są zainstalowane zabezpieczenia, należy je uruchomić.

Nigdy nie zostawiaj kluczyków w samochodzie. Nawet w tym zaparkowanym na prywatnej posesji, której strzeże pies. Przestępcy nie będą mieli oporów przez skrzywdzeniem zwierzęcia, a kluczyki pozostawione w aucie tylko ułatwią im kradzież. Podobnie jak kluczy, nie należy zostawiać dokumentów od pojazdu.

Jeżeli parkujesz samochód na osiedlowym parkingu, warto rozważyć skorzystanie z usług całodobowo strzeżonych parkingów. Gdy nie możecie pozwolić sobie na takie rozwiązanie i pozostaje wam miejsce ogólnodostępne, starajcie się parkować w miejscu, gdzie jest dobre oświetlenie i ewentualnie blisko kamer monitoringu.
Jeśli na waszej posesji znajduje się garaż, warto z niego korzystać. Należy jednak upewnić się, że przed pójściem spać lub wyjściem z domu, dokładnie go zamknęliście. Zainstalowanie kamer monitoringu na posesji i fotokomórki również może zniechęcić złodziei.

W niektórych samochodach korek wlewu paliwa otwierany jest tym samym kluczem, co do uruchomienia pojazdu. Jeśli zauważycie, że nie macie korka lub nosi on ślady ingerencji innej osoby, być może właśnie rozpoczął się proces przygotowań do kradzieży waszego samochodu. Wtedy masz czas na wymianę zamków i jasny sygnał, żeby zwiększyć czujność na to, co dzieje się wokół ciebie.

Przypominamy również, żebyś nigdy nie zostawiał w samochodzie wartościowych przedmiotów. Telefony, nawigację, kamery, torebki, portfele i pieniądze, zawsze powinny być zabierane przez was przed opuszczeniem pojazdu. Jeśli nie macie takiej możliwości, dobrze je schowajcie, aby nie kusiły potencjalnego złodzieja.

mł. asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz