Wszystkie schrony dostępne dla zwiedzających

W niedzielę 27 czerwca startuje 1. Rodzinny Piknik Forteczny, organizowany przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza. Uczestnicy obejrzą, jak w środku wyglądają prawdziwe betonowe bunkry z okresu II wojny światowej, zobaczą mundury, motocykle i rowery z tamtego czasu. Po zwiedzaniu i pokazach grup rekonstrukcyjnych organizatorzy zapraszają na wojskową grochówkę i gawędy przy grillu.

Główna część Pikniku odbędzie się przy ul. Lubiejewskiej, obok schronów Regelbau 668 i Ringstand 58c, ale całość rozpocznie się przy schronie Regelbau 701 (ul. Kątowa, Władysławów) o 13:00. Piknik jest pierwszą okazją, aby zobaczyć już wszystkie trzy zrewitalizowane schrony poniemieckie i fragment rowu przeciwpancernego.

„Schrony wokół Sochaczewa to efekt przymusowej pracy mieszkańców naszego miasta i powiatu, w tym braci Franciszkanów z Niepokalanowa. W sierpniu 1944 roku na rozkaz niemieckiego okupanta pracowali przy okopach, rowach przeciwczołgowych i wykopach pod żelbetowe schrony, które miały powstrzymać sowiecką ofensywę. Organizacją Rodzinnego Pikniku Fortecznego chcemy przywrócić pamięć historyczną tych wydarzeń”, mówi Artur Gałecki, koordynator i realizator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.

Rodzinny Piknik Forteczny odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz nieocenionej pomocy i przychylności władz Miasta i Gminy Sochaczew. Motorem napędowym dla organizatorów pikniku był udział w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych

Prawdziwą atrakcją Pikniku będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, które przyjęły zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Z GRF Bemowo będzie można przejechać się Kübelwagen Kdf 82 – pojazdem używanym przez armię niemiecką na niemal wszystkich frontach II wojny światowej. Stowarzyszenie Historyczne ,,Piska Pozycja Ryglowa” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Johannisburg” odtworzą życie codzienne żołnierzy załóg fortecznych, a Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pokaże m.in. uniwersalny karabin maszynowy MG34. Sochaczewscy żołnierze z 3.Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej zaprezentują współczesne wojskowe uzbrojenie, a Stowarzyszenia MGHR im. II batalionu 18 pułku piechoty – umundurowanie polskich żołnierzy z czasu II wojny światowej. Najmłodsi z pewnością będą oblegać pojazd pożarniczy prezentowany przez KP PSP z Sochaczewa. Uczestnicy Pikniku powinny przygotować się na mocne wrażenia słuchowe, bo pojawi się replika „Piły Hitlera” czyli karabin maszynowy MG-42 z gazowym symulatorem hukowym. Będzie głośno!

Podczas zwiedzania od 15.00 można liczyć na wojskową grochówką, gawędy pokoleniowe przy grillu i loterię fantową, z której cały dochód zostanie przeznaczony na rozwój Projektu Sochaczewskich Fortyfikacji.

Finał gry w skrytki

Podczas Pikniku odbędzie się też rozstrzygnięcie konkursu gry terenowej, tzw. geocachingu i rozlosowanie nagród wśród uczestników, którzy prawidłowo rozszyfrują hasło. Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje zrealizuje geocaching w ramach programu wESpół wspieramy ekonomię społeczną”, finansowanego przez UBS a koordynowanego przez BORIS. „Geocaching to coraz bardziej popularna gra terenowa, która powstała wraz z łatwiejszą dostępnością odbiorników GPS. Polega na odnajdywaniu skrytek ze skarbami, tzw. keszami. Sochaczewskie schrony stwarzają wyjątkowe możliwości rozwoju tej gry w regionie”, tłumaczy Artur Gałecki. Szczegóły i regulamin gry na stronie Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza i fanpag’ue Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje: https://www.fozm.pl/dokumenty

1.Rodzinny Piknik Forteczny „Śladami sochaczewskich fortyfikacji”

27 czerwca 2021 r. (niedziela),

– początek przy ul. Kątowej (Władysławów), 13:00; główna część przy ul. Lubiejewskiej (schrony Regelbau 668 i Ringstand 58c);

– koniec pikniku 19.00

 

Fot.  Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz