Weekend pełen wrażeń  

Już dawno nie było tylu ciekawych zdarzeń na terenie miasta i w okolicy. Lato ruszyło pełną parą z pakietem imprez dla mieszkańców. Było, w czym wybierać. A to dopiero początek. W całe lato szykuje się masa ciekawych imprez dla najmłodszych, starszych i seniorów. Byle pogoda dopisała – nie było huraganów, gradu, nawalnych deszczy i tropikalnego upału.

Ostatni weekend zdaniem uczestników imprez był w sam raz, ani za gorąco, ani zbyt zimno. Imprezy w plenerze udały się i cieszyły sporą frekwencją. Wielu stęskniło się za plenerowymi spotkaniami, koncertami i zabawami. Były Sobótki nad Bzurą, wyprawy historyczne szlakiem bunkrów z czasów wojny, jak też muzyczna uczta w Żelazowej Woli, okraszona spotkaniem ze sztuką fotograficzną.

Rzeka myśli nad Bzurą

Na Moto Przystani w Plecewicach w sobotę, 26 czerwca przy okazji 6. edycji „Sobótki nad Bzurą” odbyła się premiera nowego cyklu spotkań z literatami nazwanego „Rzeka Myśli”. Pomysłodawcą i twórcą tego projektu jest Marlena Skrobosz, która jako osobę prowadząca spotkania zaprosiła Mariusz Szczygła, znanego dziennikarza i autora kilku ciekawych pozycji reporterskich. W inaugurującym cykl spotkaniu zaprezentowała się Marzena Rogalska, dziennikarka telewizyjna i radiowa ze swoją autorską książką o kulisach pracy w mediach.

Miałam przyjemność być pierwszą w ramach tego cyklu literackiego. Zaprosił mnie i jeszcze na dodatek poprowadził to spotkanie Mariusz Szczygieł, którego czytam i od dawna wielbię. Pierwszy raz odwróciły się role, bo dawniej to ja regularnie rozmawiałam o książkach z Mariuszem w moim niedawnym jeszcze porannym programie. Bardzom to przeżywała i rzecz jasna bardzom się radowała. Dziękuję za ciepłe słowa i życzliwość wszystkich, którzy zechcieli się z nami spotkać w tak pięknych okolicznościach przyrody, jakie oferuje Moto Przystań nad Bzurą – podsumowała po spotkaniu autorskim Marzena Rogalska, która podziękowała za zaproszenie wystosowane przez organizatorów, czyli Stowarzyszenie „Nad Bzurą”

Ponadto w Sobótkach chętni uczestniczyli w warsztatach ludowego śpiewu pod okiem fachowców muzyki ludowej. Wieczorem zagrała też Kapela Mazowiecka, nie zabrakło grilla i gulaszu z kociołka. Tradycyjnie rozpalone zostały sobótki, czyli świętojańskie, magiczne ognie. Tradycyjnie już były wianki plecione z kwiatów i ziół, które wrzucano w nurty rzeki.

Już za tydzień, w sobotę 3 lipca o godzinie 16.00 na amatorów literatury i relaksu w przyrodzie czeka kolejna odsłona wakacyjnych spotkań.

Dokumentalista epoki

W ostatnią niedzielę czerwca w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbyło się też zapowiadane już w kwietniu spotkanie z prof. Andrzejem Olszewskim pod hasłem „Dokumentalista epoki. Żelazowa Wola w fotografii Czesława Olszewskiego”.

Andrzej Olszewski, historyk sztuki związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rozmowie z Pawłem Bieniem wspomniał również o fascynującym życiu artysty, który wraz z żoną organizował koncerty w podziemiu. Opowiadał też o życiu swego wybitnego ojca, znanego fotografa i rysownika, który w latach 30. XX wieku uwieczniał na zdjęciach architekturę modernistyczną stolicy. Czesław Olszewski zasłynął jako dokumentalista zniszczonej i odbudowywanej Warszawy, a jego zdjęcia wypełniają liczne publikacje z zakresu historii sztuki i architektury dotyczącej stolicy. Uwiecznił także na zdjęciach oficynę dawnego dworu Skarbków oraz powstający modernistyczny park w Żelazowej Woli. Prace Czesława Olszewskiego są bezcenne, gdyż stanowią świadectwo ewolucji stylu parku w Żelazowej Woli. Te zdjęcia można właśnie obejrzeć w Muzeum w Żelazowej Woli i porównać z obecnie wyglądającym parkiem.

Ekspozycja w Muzeum w Żelazowej Woli wzbogacona została o udostępnione przez Andrzeja Olszewskiego pamiątki rodzinne. Wystawa jest czynna do 19 września. Można ją codziennie oglądać oraz przy okazji wizyt weekendowych, kiedy amatorzy muzyki wybiorą się na koncerty pianistyczne. Warto tę wystawę zaliczyć.

Bogumiła Nowak

Fot. Stowarzyszenie „Nad Bzurą”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz