W rocznicę tragicznej śmierci

Reklamy

W Niepokalanowie w sobotę 19 czerwca odbyły się uroczystości upamiętniające europosła dr Filipa Adwenta. Mszy świętej przewodniczył ojciec Wojciech Turek, prowincjał zakonu Towarzystwa Świętego Pawła. Modlił się z nami także ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy.

Tradycyjnie do Niepokalanowa przybyli goście z całej Polski, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, Bractwa Kurkowego, fundacji i stowarzyszeń. Jak zawsze byli obecni – córka zmarłego europosła Helena i syn Aleksy. Żona Alicja Adwent tym razem połączyła się zdalnie ze Strasburga.
Dr Filip Adwent urodził się w 1955 roku w Strasburgu w rodzinie polskich emigrantów. Jego matka, urodzona we Francji, była pracownikiem Rady Europy. Natomiast ojciec znalazł się na Zachodzie w 1939 roku, gdzie trafił z Wojskiem Polskim. Filip Adwent ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Strasburgu ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej terapii. Pracował jako lekarz anestezjolog w szpitalach francuskich.

Działalność publiczna

Od czasu stanu wojennego działał na rzecz pomocy Polsce i Polakom, szczególnie wspierał środowiska lekarskie i pielęgniarskie. Polskie kadry medyczne zapraszał często na praktyki i staże we Francji. Od 1983 roku, przez blisko piętnaście lat organizował pomoc humanitarną dla mieszkańców Jarosławia, Rzeszowa i Przemyśla. Za tę działalność został odznaczony w 1995 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Rok później zdecydował się zamieszkać w Polsce.
Po zamieszkaniu w Grodzisku Mazowieckim Filip Adwent zajął się działalnością polityczną. W latach 2001-2002 był członkiem Porozumienia Polskiego. Z listy Ligi Polskich Rodzin startował w wyborach do Sejmu RP z okręgu warszawskiego w roku 2001. Jednak nie udało mu się zdobyć mandatu posła. W 2004 roku ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa.
W tym samym roku też startował z listy Ligi Polskich rodzin, z województwa karpackiego w pierwszych wyborach po akcesji Polski do Unii Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Tragiczna śmierć

W parlamencie unijnym Filip Adwent należał do Frakcji Niepodległość i Demokracja. Działał dość prężnie na forum politycznym w Unii. Ułatwiała mu to znajomość czterech obcych języków. Poza wyniesionym z domu językiem francuskim, biegle posługiwał się angielskim, niemieckim i rosyjskim. Opublikował też książkę „Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski”, będącą krytyką akcesji RP do UE. Kariera w unijnym parlamencie europejskim trwała niespełna rok. Filip Adwent zmarł 26 czerwca 2005 roku w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym pod Grójcem. Wtedy to, tydzień wcześniej 18 czerwca rozpędzony tir zmiażdżył samochód, w którym Filip Adwent jechał z rodzicami i córką Marią. Na miejscu zginęli jego 19-letnia córka i 85-letni ojciec Stanisław. Filip Adwent oraz jego matka Hanna zmarli osiem dni później. Europoseł został pochowany na cmentarzu w Milanówku.
Fundacja „Golgota Wschodu” przyznała mu pośmiertnie Medal Golgoty Wschodu.
– W organizację tegorocznej uroczystości jak zawsze włączyło się wiele osób. Dziękuję za każdą pomoc. Szczególne podziękowania składam ojcom franciszkanom na czele z ojcem Janem Krzysztofem Oniszczukiem, dyrektorem Wydawnictwa Niepokalanów, Michałowi Orlińskiemu, Pawłowi Stobnickiemu oraz Tomaszowi Czaplińskiemu – mówił poseł Maciej Małecki, współorganizator uroczystości upamiętniających Filipa Adwenta.

Bogumiła Nowak
Fot. archiwum Maciej Małecki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz