Tymczasowy areszt dla sprawcy przemocy

fot.policja
Sprawca przemocy w rodzinie musi liczyć się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji. Przekonali się o tym ostatnio dwaj mieszkańcy powiatu sochaczewskiego. Jeden z nich został tymczasowo aresztowany. Wobec drugiego z podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Policjanci z sochaczewskiej komendy prowadzili postępowanie przeciwko 56 – letniemu mieszkańcowi gminy Sochaczew. Mężczyzna był podejrzany o znęcanie się nad członkiem rodziny. Z zebranego materiału wynika, że podejrzany od kilku lat wszczynał awantury, niszczył sprzęt gospodarstwa domowego, ubliżał pokrzywdzonemu, stosował wobec niego przemoc fizyczną i kierował wobec niego groźby karalne.

Dowody zebrane w sprawie pozwoliły na przedstawienie mu zarzutu znęcania się. Wobec mężczyzny zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego i dozoru Policji.

Kilka dni temu policjanci zostali wezwani na kolejną interwencję. Okazało się, że 56 – latek zlekceważył zastosowane wobec niego środki wolnościowe i wszczął kolejną awanturę.
Każde bezprawne działania na szkodę innych osób będzie spotykało się z naszym sprzeciwem i zdecydowaną reakcją. Sprawca przemocy domowej nie może pozostać bezkarny. Musi mieć świadomość, że w przypadku łamania prawa i orzeczonych środków, prokurator ma możliwość wystąpienia o zastosowanie środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym. Tak było też w tym przypadku. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie sądu, który przychylił się do wniosku prokuratora i tymczasowo aresztował mężczyznę na okres trzech miesięcy.

Drugim z zatrzymanych jest 60 – letni mieszkaniec gminy Nowa Sucha. Mężczyzna jest podejrzany o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej nad osobą najbliższą. Policjanci wezwani na interwencję zatrzymali nietrzeźwego mężczyznę. Podejrzany usłyszał zarzut znęcania się. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, zakazu kontaktowania się, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej i wstrzymywania się od nadużywania alkoholu. Jeśli mężczyzna lekceważy powyższe środki, prokurator może wystąpić do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu.

Przypominamy, że prawo pieści, to nie jest prawo. To działania niezgodne z prawem, których sprawcy będą pociągani do odpowiedzialności karnej. Nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla osób stosujących przemoc domową.

Osobie, która znęca się fizycznie lub psychicznie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz