Sezon na pożary

fot. podglądowe, archiwum Expressu Sochaczewskiego

KAMPINOS Po chłodnej i wilgotnej wiośnie nastąpiły upały i wzrosło zagrożenie pożarowe. W Puszczy Kampinoskiej, jak również lasach powiatu sochaczewskiego, drastycznie spadła wilgotność ściółki leśnej. Teraz wystarczy najdrobniejsza iskra, aby zapaliło się podłoże, a ogień szybko rozprzestrzenił. Pierwsze pożary już miały miejsce.

10 czerwca ogień pojawił się na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego w Roztoce. Spaleniu uległo około pół hektara ściółki leśnej. Początkowo akcja była utrudniona przez brak możliwości dojazdu wozów gaśniczych. W akcji uczestniczyło 30 strażaków, którym udało się całkowicie opanować pożar.

Tego samego dnia ogień pojawił się w Plecewicach w kompleksie leśnym przypisanym pod zarząd Kampinoskiego Parku Narodowego. W akcji gaszenia uczestniczyło 7 zastępów straży pożarnej. Spłonął około hektar lasu. Na krótko opady deszczu zmniejszyły zagrożenie, ale z obecnymi upałami ono powraca.

Strażacy apelują, aby zachować maksymalnie zasady bezpieczeństwa i stosować się do przepisów i nie rozpalać grilla oraz ognisk w kompleksach leśnych, i w miejscach, gdzie jest zakaz otwartego ognia.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz