Premier odwiedził Sochaczew

Premier po raz kolejny odwiedził Sochaczew. Stało się to kilka godzin po tym, jak przedstawił harmonogram wprowadzania w życie Polskiego Ładu. Podczas wizyty  Mateusz Morawiecki spotkał się z załogą Energopu oraz z seniorami, z którymi odbył spacer po parku w Żelazowej Woli.

Pobyt premiera Mateusza Morawieckiego w Sochaczewie rozpoczął się od wizyty w firmie Energop. Tam w towarzystwie ministra Macieja Małeckiego i Pawła Łapy – prezesa spółki, premier zapoznał się z działalnością firmy. A ta w ostatnich latach otrzymała z Agencji Rozwoju Przemysłu wsparcie w wysokości ponad 20 mln zł. To pozwoliło jej nie tylko na przetrwanie kryzysu związanego z pandemią, ale i na dynamiczny rozwój.

Stabilność osiągnięta

Podczas rozmowy w Energopie premier zaznaczył, że rządowa tarcza finansowa uratowała setki miejsc pracy firmie, a ponadto pozwoliła jej się rozwinąć oraz usamodzielnić.

Energop był podwykonawcą wielu dużych zleceń, dziś staje się wykonawcą bezpośrednim. Firma ma obecnie największy w historii portfel zamówień. Między innymi dzięki utrzymaniu miejsc pracy w takich firmach mamy najniższy poziom bezrobocia od lat. Mamy też w Polsce rekordowy poziom eksportu, co wpływa na budżet kraju pozytywnie. Po maju jest nadwyżka w polskim budżecie. Te czynniki wskazują na to, że Polska jest gotowa do gospodarczego skoku, a nawet, że go teraz rozpoczyna – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Z kolei Paweł Łapa podkreślił, że poprzedni rok był trudny dla firmy, ale rządowe wsparcie pomogło jej przetrwać, choć nie obyło się bez konieczności obniżki wynagrodzeń. Teraz jednak firma jest już na prostej i obecnie posiada zamówienia o wartości ponad 120 milionów złotych.

Dzięki rządowemu wsparciu z tarczy finansowej utrzymaliśmy miejsca pracy, co umożliwiło przyjmowanie nowych zamówień. Możemy zwiększyć moce produkcyjne, zakupiliśmy nowe maszyny oraz zmodernizowaliśmy park maszynowy – stwierdził Paweł Łapa.

W podobnym tonie wypowiedział się również minister Maciej Małecki, który od lat wspiera pomocą rządową tę firmę. I właśnie ta pomoc, jak stwierdził, umożliwiła przeprowadzenie modernizacji Energopu.

To z kolei oznacza stabilność miejsc pracy, ale też to, że z Energopu będą płynęły większe podatki do budżetu urzędu miasta – mówił Maciej Małecki. Dodając, że takie firmy, jak Energop, mają szansę odegrać znaczącą rolę w zapowiadanej przez rząd transformacji energetycznej.

Docenienie seniorów

Kolejnym punktem wizyty premiera w Sochaczewie była Żelazowa Wola. Tu Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami z terenu powiatu sochaczewskiego. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego spaceru po parku. Następnie w ciepłej atmosferze premier rozmawiał z seniorami o założeniach Polskiego Ładu, w tym jego elementach, które dotyczą działań rządu na rzecz seniorów.

Cieszę się, że mogę z wami drodzy seniorzy, porozmawiać o waszych bolączkach, także o tym, że tęsknicie za dziećmi i wnukami, bo niektórzy z nich wyjechali za granicę. Jeszcze milej usłyszeć, że część z nich wraca. Tak ma być też w ramach Polskiego Ładu. W ramach Polskiego Ładu dla seniorów mamy kilka najważniejszych kwestii. Po  pierwsze, wsparcie w Waszym trudzie i wysiłku. Wy, seniorzy, w trudnych latach powojennych pomagaliście odbudować Polskę. Docenienie roli seniorów jest niezwykle ważne, bo solidarność międzypokoleniowa wyznacza poziom moralny społeczeństwa i państwa, dlatego prowadzimy godziwą rewaloryzację emerytur, wprowadziliśmy na stałe „trzynastą emeryturę”, a teraz wprowadzamy emeryturę wolną od podatku. Przy średniej emeryturze w kieszeni emeryta zostaje około 2 tysiące złotych rocznie – stwierdził Mateusz Morawiecki. Dodając, że zmiany zawarte w Polskim Ładzie spowodują, że aż 65 procent emerytów i rencistów nie zapłaci podatku.

W ramach wprowadzanych reform, emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Premier zaznaczył również, że seniorzy, którzy nadal pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, otrzymają dedykowaną zwyżkę swoich finansów w postaci zerowego podatku dochodowego. Jest on planowany dla zarobków nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Na tych zmianach zyska 91 procent emerytów i rencistów.

Jako grupa społeczna seniorzy są najbardziej narażeni na różne braki w budżetach domowych. Dlatego w Polskim Ładzie będzie dla nich miejsce. Bo Polski Ład jest ładem sprawiedliwym i solidarnym – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Żelazowej Woli premier spotkał się także z dziennikarzami lokalnych mediów. Którzy pytali go między innymi o Program Inwestycji Strategicznych, wpływ podniesienia progów podatkowych na kondycję finansową samorządów, jak również o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 Czym jest Polski Ład

Wizyta premiera w Sochaczewie odbyła się tuż po konferencji prasowej, na której Mateusz Morawiecki przedstawił główne założenia Polskiego Ładu. A te, jak zaznaczył, mają zostać „przygotowane i przeprowadzone” w ciągu 100 najbliższych dni.

Projekty uchwał dotyczyć mają 10 punktów, z których składa się Ład. Pierwszy, to podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Jej podwyżka ma być elementem szerszej reformy systemu podatkowego.

Kolejny element to emerytura bez podatku, wiąże się to z podniesieniem progów podatkowych. Skorzystać na tym ma 91 procent emerytów i rencistów, a 65 procent z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Rząd zapowiada również zniesienie limitów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a następnie dla wszystkich pacjentów. Zwiększone zostaną także wydatki na służbę zdrowia do 7 procent PKB.

Ład przewiduje także – w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, gwarantowany przez państwo – wkład własny i dofinansowanie dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie w IV kwartale tego roku. Podobnie jak prawo zezwalające na budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez pozwolenia, kierownika i książki budowy – jedynie na podstawie zgłoszenia.

Kolejnym elementem Polskiego Ładu ma być dalsza rozbudowa polityki prorodzinnej. Ma temu służyć program „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, czyli 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od roku do 3 lat. Z tym, że to rodzice a nie państwo będą decydowali, na co przeznaczą te środki i czy będą pobierali przez dwa lata po 500 zł, czy przez rok po tysiąc złotych. Program ma zacząć funkcjonować od pierwszego stycznia przyszłego roku.

Z kolei pod koniec lata mają być gotowe przepisy dotyczące Programu Inwestycji Strategicznych, czyli wsparcia rządu dla samorządów. Chodzi o środki z budżetu państwa, które gminy i powiaty będą mogły wydawać na inwestycje wodno-kanalizacyjne, drogi, modernizację kolei oraz inwestycje środowiskowe. Rząd nie zapomniał również o rolnikach. W ich przypadku przewidziano zwiększenie stawki dopłat za paliwa rolnicze do 110 zł do jednego hektara. Na tym się jednak nie skończy.

– Chcemy też ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do stołu – powiedział podczas konferencji premier Morawiecki. Co, jak dodał, oznacza ograniczenie wpływu potężnych sieci handlowych i grup. Dodajmy, że ostatnim elementem polskiego ładu jest budowa kilkudziesięciu „Małych Centrów Nauki Kopernik” w średnich i małych miastach.

Jerzy Szostak/ SM

Fot.: Jerzy Szostak

Fot.:SM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz