PIĘKNO PO PIĘĆDZIESIĄTCE

fot.pixabay

Z wiekiem występuje wiele czynników negatywnych, zmieniających szczupłą sylwetkę. Skóra staje się szorstka, skłonna do przebarwień, mięśnie tracą elastyczność, plecy pochylają się, w nogach występuje uczucie ciężkości.

Kobieta, która wkroczyła w okres menopauzy, zauważa z niepokojem szybki przyrost wagi. Zmienia się bowiem i powolnieje przemiana materii. Gdy podsumuje się codzienność ruchu, jest on z pewnością mniejszy, nawet u osób pracujących zawodowo. Próbują one co pewien czas poddawać się przeróżnym dietom. Niewielki procent osób tę mniejszą wagę może utrzymać.

Jeżeli w młodości kobieta była szczupła, to dodatkowe 4-5 kilogramów więcej nie jest tragedią. Pierwszym warunkiem utrzymania stałej wagi jest racjonalna dieta, która nie wymaga bolesnych wyrzeczeń. Polecam dużo jarzyn, szczególnie takich jak ogórki, pomidory, zielona sałata, owoców a także jogurty bez cukru, chude mięso, ryby, ograniczenie soli, za to dużo przypraw, jak np. bazylia, natka pietruszki, szczypiorek, koper. Nie należy jeść dużo pieczywa, szczególnie białego. Niezwykle oszczędnie należy stosować masło, zastępując je oliwą z oliwek. Poważnym błędem powodującym tycie są słodycze. Należy je spożywać sporadycznie.

Soki owocowe wybieramy z rozwagą. Najmniej tuczą z białego gejpfruta, pomidorów, jabłek, czarnej porzeczki. Posiłki powinny być częste, lecz skromne, często pita niegazowana woda mineralna. Kolacja minimum trzy godziny przed udaniem się na spoczynek.

Okres ten wymaga także ćwiczeń. Zwykłe skakanie na skakance poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie łydek i ud. Nie jest żadnym wielkim wysiłkiem dla osób starszych, jeżeli jest wykonywane wolno. Albo ćwiczenie stare jak świat: „rowerek” na leżąco. Jeszcze lepiej, jeżeli ma się rower stacjonarny. Rower, pływanie, szybkie chodzenie – tego typu aktywność fizyczna jest również wskazana przy skłonnościach do żylaków, pajęczków na udach, gdyż nie obciąża stóp.

Oznaką starzenia się skóry, szczególnie u kobiet w podeszłym wieku, jest obwisłość wewnętrznych krawędzi ramion od pach, aż do łokcia. Pomagają tu tylko intensywne ćwiczenia.

Bardzo ważną rzeczą jest pielęgnacja skóry, która poprawi jej elastyczność. Należy do niej szczotkowanie na sucho szorstką rękawicą, natryski zimną wodą, wmasowywanie balsamów i 2 lub 3 razy w tygodniu sięganie po piling.

Dojrzałe ciało i skóra wymagają pewnych inwestycji w ich systematyczną, profesjonalną pielęgnację. Efektem jest znacznie lepszy wygląd, dobre samopoczucie, większa witalność, widoczny przypływ energii i sił.

Przedłużeniem zabiegów profesjonalnych są systematyczne ćwiczenia w domu. Bardzo wskazane są techniki relaksacyjne, w których ważną rolę odgrywa sposób oddychania. Płytki oddech, występujący w stanie zdenerwowania, zmniejsza przepływ tlenu i potęguje osłabienie. Sposobem relaksacji jest leżenie plecami na dość twardej powierzchni w luźnym ubraniu. Ramiona spoczywają swobodnie wzdłuż tułowia. Oddychamy głęboko klatką piersiową i przeponą. Następnie powoli napinamy poszczególne grupy mięśni. Gdy wszystkie grupy mięśni zostały w ten sposób poruszone, rozluźniamy całe ciało, biorąc kilka głębokich oddechów. Staramy się wyczyścić umysł ze wszystkich negatywnych i stresujących emocji.

Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz