Oświetlą i utwardzą ulice

fot. archiwum
Reklamy

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej burmistrz zaproponuje radnym powrót do programu „Drogi zamiast błota”. Jeżeli rada wyrazi na to zgodę, asfalt pojawi się na kilkunastu sochaczewskich ulicach. Przy okazji zostaną również wybudowane nowe chodniki i oświetlenie.

Po dwóch latach przerwy wraca program „Drogi zamiast błota”. W poprzednich dwóch latach był zawieszony, ponieważ zarezerwowane na ten cel środki zdecydowano się przeznaczyć na Sochaczewską Tarczę Antykryzysową oraz na dopłatę do odbioru odpadów komunalnych na terenie Sochaczewa.

Teraz – jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa – bez względu na wszystko wracamy do programu i na najbliższej sesji zaproponuję radnym przeznaczenie kilku milionów na układanie asfaltu, chodników i budowę oświetlenia.

Wyleją asfalt

Środki na ten cel mają pochodzić z emisji obligacji na kwotę 2,6 mln zł. Emisja obligacji na pewno nie spotka się z pozytywnym odzewem ze strony opozycji w radzie. Ale, jak zaznacza burmistrz: – Zgoda na emisję obligacji zapadła już w grudniu ubiegłego roku, gdy decydowano o kształcie budżetu miasta na 2021 rok. Uchwałę w tej sprawie poparły, i chcę to mocno podkreślić, wszystkie kluby w radzie, także Bezpartyjni Samorządowcy oraz radni związani ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. 18 grudnia 2020 roku budżet zakładający emisję obligacji zyskał ich uznanie. Po prostu uważam, że przedsiębiorcy z ulic Gwardyjskiej i Spartańskiej, oraz mieszkańcy kilkunastu innych ulic w Sochaczewie nie mogą dużej czekać.

Dodając, że pozyskane z obligacji środki zostaną przeznaczone na przebudowę ulic: Krakowskiej, Załamanej, Rolniczej, Kraszewskiego, Cieplnej, Langiewicza, Tuwima, Niepodległości, Krzywej, Zwierzynieckiej i Królewskiej. Miasto przystąpi również do wymiany oraz budowy chodników przy ulicach.: Lotników, Wojska Polskiego, Fabrycznej, Żwirki i Wigury, Batorego oraz Rumiankowej. Kolejny element to oświetlenie, które miałoby stanąć przy Gwardyjskiej, Spartańskiej, Topolowej, Zacisznej i Mazowieckiej. Jeżeli radni przyjmą propozycję burmistrza, dodatkowe lampy pojawią się również w ulicach: Niemcewicza, Lema, Energetycznej, Termicznej, w części Konopnickiej i Kochanowskiego.

Podzielą zaskórniaki

Ale na tym nie koniec. Okazuje, że  nasz samorząd w roku walki z covidem drastycznie ograniczył wydatki, aż o 7,5 mln, dzięki czemu na koniec roku udało się wypracować wolne środki. Burmistrz na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuje, aby część z nich przeznaczyć na realizację nowych inwestycji.

Ponad 600 tysięcy złotych trafi do oświaty między innymi na przebudowę klatek schodowych w przedszkolu nr 3, budowę placu zabaw przy Przedszkolu numer 1 oraz wakacyjne remonty w budynkach szkół podstawowych i przedszkoli. Zaproponuję radnym wydzielenie 460 tysięcy na remonty dróg miejskich, wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem oraz na bezpłatną komunikację miejską na trasie dworzec PKP – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w okresie wakacyjnym. Ćwierć miliona dorzucimy do sprzątania miasta i utrzymania zieleni, a niemal 75 tysięcy przeznaczymy na dodatkowe patrole policyjne oraz remonty pomieszczeń w komendzie powiatowej straży pożarnej – wyjaśnia Piotr Osiecki.

Rewitalizacja staruszka

Część wolnych środków zostanie przeznaczonych na wykonanie dokumentacji technicznej przyszłorocznych inwestycji.

 – Jeszcze w tym roku chciałbym ogłosić przetarg na wykonanie projektu ulicy Rozlazłowskiej. Trzeba ją przebudować, wprowadzić dodatkowy element poprawiający bezpieczeństwo użytkowników jednośladów, czyli ciąg pieszo-rowerowy. Dwa kolejne projekty, które leżą w rękach radnych, to przebudowa stadionu przy ul. Chopina w Chodakowie oraz rewitalizacja Ogródka Jordanowskiego. Plac zabaw przy Al. 600-lecia był nowoczesny kilkanaście lat temu. Dziś wymaga gruntownej zmiany, wprowadzenia nowych zabawek, nowych funkcji. Na zaprojektowanie „Krainy przygód” wydzieliłem 100 tys. zł, a 30 tysięcy złotych na projekt rewitalizacji stadionu w Chodakowie. W tym roku, dzięki zaangażowaniu ministra Małeckiego, za 600 tysięcy złotych przeprowadzimy ważny etap rewitalizacji stadionu w Chodakowie obejmujący między innymi wymianę ogrodzenia, remont kasy, bramy i furtki, montaż ławki dla kibiców, utwardzenie kostką wjazdu na teren stadionu od strony Pasażu Duplickiego. Ten obiekt zasługuje na gruntowne przeobrażenie i warto kontynuować prace rozpoczęte przez nasz samorząd już kilka lat temu. Mam na myśli chociażby dalszą rozbudowę trybuny czy nową bieżnię – stwierdza burmistrz.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz