Odpust w klasztorze

NIEPOKALANÓW Co roku 12 czerwca kościół wspomina 108 męczenników z okresu II Wojny Światowej. W tej grupie błogosławionych jest 7 franciszkanów. Czterej z nich to patronowie klasztoru z Niepokalanowa.

Są to dwaj kapłani – Antoni Bajewski i Pius Bartosik, którzy zginęli w 1941 roku. O. Bartosik towarzyszył św. Maksymilianowi w jego uwięzieniu we wrześniu 1939 roku. Po raz drugi został aresztowany wraz z o. Kolbe 17 lutego 1941 roku. Dzielił z nim los więźnia na Pawiaku, a następnie w Oświęcimiu, gdzie został zamęczony. W grupie niepokalanowskich męczenników są też dwaj bracia zakonni, Tymoteusz Trojanowski i Bonifacy Żukowski, którzy zostali zamęczeni przez Niemców w 1942 roku. Cała czwórka była bliskimi współpracownikami św. Maksymiliana i angażowała się w działalność wydawniczą oraz redakcyjną Rycerza Niepokalanej.

Klasztor Błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa, w którym znajduje się obecnie Radio Niepokalanów, co roku 12 czerwca, w dniu wspomnienia swoich patronów organizuje uroczystość odpustową. Z tej okazji zaprasza słuchaczy i przyjaciół do wspólnej modlitwy na godzinę 11.00 do niepokalanowskiej bazyliki, gdzie zostanie odprawiona Msza święta odpustowa. Będzie jej przewodniczył Grzegorz Maria Bartosik, pierwszy dyrektor Radia Niepokalanów i obecny prowincjał. Następnie uroczystości odbędą się w kaplicy radiowej, gdzie odmówione zostaną modlitwy odpustowe i pobłogosławione obrazy franciszkańskich męczenników.

­– Poświęcimy także wyremontowane pomieszczenia radiowe – nowe cyfrowe studio emisyjne im. św. Maksymiliana Kolbego oraz zmodernizowane studio nagrań im. ojca Wenantego Katarzyńca. Transmisja uroczystości odpustowych 12 czerwca na antenie Radia Niepokalanów oraz na platformie youtube i kanale NiepokalanówTV, do uczestnictwa w których zapraszamy słuchaczy – mówią organizatorzy obchodów.

BN

fot. archiwum

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz