Nowe studio radiowe

NIEPOKALANÓW Z okazji liturgicznego wspomnienia Patronów radiowego klasztoru w sobotę 12 czerwca w bazylice w Niepokalanowie odprawiono mszę świętą odpustową. Przewodniczył jej pierwszy dyrektor Radia Niepokalanów (po jego reaktywacji), a obecnie prowincjał – o. Grzegorz Maria Bartosik.

 Uroczystości odpustowe były też okazją do poświęcenia w Radiu Niepokalanów nowego studia emisyjnego im. św. Maksymiliana Kolbe, wyposażonego w nowoczesną, cyfrową aparaturę oraz zmodernizowanego studia im. ojca Wenantego Katarzyńca.

W trakcie uroczystości pobłogosławione zostały równie obrazy franciszkańskich męczenników, którzy stracili życie w czasie II Wojny Światowej. Transmisja uroczystości odpustowych przeprowadzona została na antenie Radia Niepokalanów oraz na platformie YouTube i kanale NiepokalanówTV.

Warto zaznaczyć, że adres Radia Niepokalanów jest niezmiennie taki sam od 83 lat. Co prawda przez okres II Wojny Światowej i do zmian ustrojowych radio nie nadawało audycji. Jednak, jak tylko stało się to możliwe, rozgłośnię reaktywowano i audycje pojawiły się w eterze. Z początku wykorzystywano sprzęt zdobywany poprzez zakupy dzięki życzliwości pasjonatów. Obecnie nowe studio emisyjne i nagrań dysponuje sprzętem na miarę XXI wieku.

Na mocy Dekretu Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z 18 stycznia 2018 roku, budynek, w którym znajduje się Radio Niepokalanów, został też organizacyjnie wyłączony z Klasztoru w Niepokalanowie i stał się odrębnym klasztorem – Błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa.

W związku z tym radiowy klasztor ma także odrębne władze – gwardiana, którym jest obecnie o. Robert Serafinowski, odpowiedzialny m.in. za organizację życia ojców i braci mieszkających na terenie klasztoru. Radio, to także instytucja prywatna i jako takie posiada swojego dyrektora, którym jest o. Grzegorz Klimczok, który zarządza pracownikami świeckimi i zakonnymi. To, co jest niezmienne to, że większość pomieszczeń redakcyjnych to te, które do celów radiowych wznieśli jeszcze franciszkanie w 1938 roku. Mimo koniecznych remontów Radio Niepokalanów pracuje w tych samych miejscach i pomieszczeniach, w których radio powstało.

– Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy cieszyć się wygodą i lepszym odbiorem naszego radia, serdecznie dziękujemy – wspomniał o. Robert Serafinowski, gwardian klasztoru radiowego.

BN

Fot. Radio Niepokalanów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz