Nabór projektów od 1 lipca

Reklamy
Rusza ósma edycja Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydują na co ratusz przeznaczy w przyszłym roku 1,2 mln zł. Projekty można składać od 1 lipca, elektronicznie lub w wersji papierowej.

Na ostatniej sesji, 14 czerwca, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego. Podobnie jak w poprzednich latach sochaczewianie będą mieli do rozdysponowania w sumie 1,2 mln zł, na projekty małe (od 20 tys. zł do 100 tys. zł) i duże (od 100 tys. zł do 870 tys. zł).

Zgłoś pomysł
– Czekamy na propozycje mieszkańców od 1 lipca do 6 sierpnia. Sochaczewianie w każdej z dotychczasowych edycji SBO zgłaszali mnóstwo ciekawych pomysłów. Wierzę, że tak będzie i tym razem – mówi naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM, Agata Kalińska.

Wnioskodawcą projektu do budżetu obywatelskiego może być każdy mieszkaniec Sochaczewa, który w 2021 roku kończy 16 lat, a także organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Regulamin oraz formularz zgłaszania projektów dostępne będą na stronie internetowej Sochaczew.pl (budzet.sochaczew.pl), w Biurze Obsługi Klienta UM, na pływalni „Orka” oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach. Należy pamiętać, że wnioskodawca musi dołączyć do projektu 20 podpisów poparcia mieszkańców Sochaczewa.

Głosowanie i wyniki
Propozycje można zgłaszać do 6 sierpnia, jest zatem sporo czasu, by wspólnie z przyjaciółmi czy sąsiadami pomyśleć, czego brakuje na naszej ulicy lub osiedlu. Po tym terminie zbierze się zespół opiniujący, który zweryfikuje wnioski i ustali ostateczną listę projektów poddanych pod głosowanie. Wskazywać swoich faworytów będzie można od 27 września do 13 października.

Głosowanie przebiegać będzie dwutorowo. Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do urn w wybranych punktach na terenie miasta lub oddać głos w formie elektronicznej na platformie internetowej budzet.sochaczew.pl. Każdy będzie mógł wybrać maksymalnie dwa projekty z listy. Wyniki głosowania poznamy najpóźniej 29 października, a zwycięskie projekty zostaną zrealizowane z przyszłorocznego budżetu miasta.

Realizacja przedsięwzięć
W poprzedniej edycji sochaczewskiego budżetu obywatelskiego zwyciężyło aż dziesięć projektów. Cześć z nich została już wykonana, kilka pomysłów jest w trakcie realizacji, a niektóre przedsięwzięcia lada chwila się rozpoczną.
W drugim tygodniu czerwca miała miejsce premiera tomu wierszy Stanisławy Podgórskiej pt. „Rozmowy z Chopinem i Historią”. To jeden ze zwycięskich projektów. Drugim już zakończonym przedsięwzięciem jest modernizacja parkingu i chodników przed siedzibą Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia. Podobne prace zostaną wykonane w wakacje przy Szkole Podstawowej nr 6. Oprócz tego urząd miejski cały czas przyjmuje od mieszkańców Sochaczewa wnioski w sprawie bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Wkrótce dowiemy się także, kto doposaży place zabaw w sprzęty i zabawki do integracji sensorycznej, dostarczy defibrylatory AED oraz zamontuje gry chodnikowe na terenach MOSiR.

Stadion Bzury w wakacje
Największym zwycięskim przedsięwzięciem siódmej edycji SBO, o wartości 600 tys. zł, będzie modernizacja obiektu sportowego – stadionu Bzury Chodaków. Zakończył się sezon piłkarski, lada dzień wykonawcy prac pojawią się przy ul. Chopina.
– Planujemy zakończyć tę inwestycję do końca sierpnia tego roku – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM, Urszula Cielniak. – Wykonają ją firmy, z którymi miasto ma podpisane umowy, świadczące m.in. usługi brukarskie czy elektryczne.

Zakres robót obejmuje: utwardzenie drogi wjazdowej i miejsc postojowych wzdłuż Pasażu Duplickiego, modernizację głównej bramy stadionu oraz remont znajdującej się przy niej kasy biletowej, gdzie będą wymienione drzwi oraz doprowadzone przyłącze energetyczne. Odnowiona będzie wschodnia trybuna (przy parku linowym), wymienione zostaną zniszczone elementy ogrodzenia stadionu oraz staną nowe kabiny dla drużyn przy płycie boiska. Ratusz zakupi także urządzenie do malowania linii na murawie.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz