Maszty flagowe i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r

Reklamy

To już trzecia edycja projektu ,,Biało-czerwone flagi i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r „. W ciągu ostatnich lat, dzięki dofinansowaniu z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się ustawić 20 masztów i pamiątkowych obelisków nad grobami polskich bohaterów na terenie powiatu sochaczewskiego i skiernieckiego!

W 2021 roku Stowarzyszenie MGH im. II batalionu 18 pułku piechoty, kontynuuje projekt na terenie powiatu łowickiego. Dzięki wsparciu Ministra Kultury, dobrej współpracy z Wojewodą Łódzkim, Konserwatorem Zabytków w Łodzi, IPN Oddział Łódź oraz lokalnymi samorządami i parafiami, maszty zostaną zamontowane na 5 cmentarzach i kwaterach wojennych w Bednarach, Nieborowie, Kompinie, Kocierzewie i Kiernozi.

Gdy podniesiemy tam po raz pierwszy flagi Rzeczypospolitej Polskiej, będą już powiewać cały rok. Nasz projekt od lat wspiera budowanie postaw patriotycznych poprzez trwałe i godne upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy a także
przyczynia się do oznakowania drogi do miejsca pamięci. Flagi są widoczne z daleka, co ułatwia lokalizację cmentarzy i kwater wojennych na nekropoliach parafialnych, które położone są często wśród licznych grobów cywilnych.

 Zapraszamy także wolontariuszy -lokalnych patriotów do włączania się do akcji porządkowych na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r., wymiany flag gdy tego wymagają. Społeczne działania trwają cały rok!

Jakub Wojewoda
Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz