Latem otworzą amfiteatr

Fot. Jerzy Szostak
Reklamy

SOCHACZEW Znana jest już data pierwszej imprezy, która zostanie zorganizowana w nowym sochaczewskim amfiteatrze. Jak poinformował podczas inauguracji Dni Sochaczewa burmistrz Piotr Osiecki, amfiteatr zostanie udostępniony publiczności 8 sierpnia.

Tego dnia odbędzie się tam pierwszy koncert w ramach sochaczewskiego festiwalu jazzowego. Kolejna imprezą, która odbędzie się na nowej scenie oraz na nadrzecznych bulwarach będzie „Święto Bzury”, zaplanowane na 21 sierpnia. Zostanie ono zorganizowane przez Miasto Sochaczew oraz Express Sochaczewski.

Przy okazji dodajmy, że budowa nowego amfiteatru, który jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na Mazowszu, kosztowała prawie 14 milionów złotych. Większość środków miejski samorząd pozyskał z funduszy zewnętrznych oraz z dotacji. Obiekt został zaprojektowany przez czołowe europejskie biuro architektoniczne – Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Mimo że budynek jest monolitem i w najwyższym miejscu ma 6 metrów wysokości, to jego wizualną lekkość osiągnięto poprzez przykrycie obiektu składającego się z dwóch części, wspólnym, opadającym z obydwu stron do poziomu gruntu dachem. Pełni on jednocześnie funkcję ciągu pieszo-rowerowego. Sam amfiteatr składa się z dwóch budynków podtrzymujących dach sceny. Tak zwany obiekt A, od strony ul. Podzamcze o powierzchni 120 m kw., pomieści garderoby i pomieszczenia sanitarne dla artystów. Ci do swojej dyspozycji, oprócz samej sceny o powierzchni ok. 360 m kw., będą mieli również dwie garderoby po 25 m kw. każda, oraz sanitariaty. Z kolei w budynku B od strony ul. Traugutta o powierzchni 100 m kw. znajdzie się serwerownia z centralą monitoringu oraz pomieszczenia techniczne i magazyny dla obsługi imprez.

Cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno zaplecza, jak i samej widowni. Ta pomieści 894 miejsca siedzące, rozplanowane są one w 8 rzędach o różnicy wysokości 45 cm, podzielone na 5 sektorów ograniczonych ciągami schodów. Ocenia się jednak, że – ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce – widowiska w nowym amfiteatrze będzie mogło oglądać dużo więcej osób.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz