Już 25 mln na inwestycje

Fot. Pixabay
Do niemal 25 mln złotych wzrosną wydatki miasta na tegoroczne inwestycje. Ratusz prowadzi tak widoczne projekty jak budowa sali gimnastycznej przy SP nr 2, ale chce też mocniej skupić się na asfaltowaniu dróg, układaniu chodników i bezpieczeństwie mieszkańców po zmroku. Radni poparli te zamierzenia.

14 czerwca radni zgodzili się zwiększyć pulę pieniędzy na inwestycje o 3,68 mln zł i część tej kwoty pokryć dochodami z obligacji. W 2021 roku wpływy z tego tytułu sięgną 7,7 mln zł, przy czym warto wspomnieć, że gdy w grudniu poprzedniego roku uchwalano budżet miasta na 2021 r. wszystkie kluby w radzie były za emisją obligacji za 5,1 mln zł. Teraz, gdy burmistrz zaproponował emisję w nieco większej kwocie, na sumę 7,7 mln zł, by dzięki temu do budżetu wprowadzić kilkadziesiąt nowych zadań, opozycja czyli Bezpartyjni Samorządowcy i Koalicja dla Sochaczewa jednogłośnie była „przeciw”. Co nie przeszkodziło obydwu klubom zagłosować na tej samej sesji za … zaciągnięciem pożyczki z NFOŚiGW na budowę sali gimnastycznej przy „dwójce”.

– Zaproponowałem radzie, by wpływy z obligacji zwiększyć z pierwotnie planowanych 5,1 mln do 7,7 mln i pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na szeroko rozumiane drogi. Przy rocznym budżecie Sochaczewa na poziomie 200 mln, kwota 2,6 mln w żaden sposób nie jest w stanie zagrozić stabilności finansowej samorządu, a pozwoli poprawić jakość życia mieszkańców aż trzydziestu ulic. Niestety dwa kluby stanowczo temu się sprzeciwiły. Myśląc o rozwoju miasta znowu mogłem liczyć tylko na kluby PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego – skomentował po sesji burmistrz Piotr Osiecki.

Dzięki ich głosom rozszerzona lista zadań 2021 roku to już ponad czterdzieści pozycji. 14 czerwca radni dopisali do niej następujące projekty:
1.515.000 zł – przebudowa ulic Krakowskiej, Załamanej, Rolniczej, Kraszewskiego, Cieplnej, Langiewicza, Tuwima, Niepodległości, Krzywej, Zwierzynieckiej i Królewskiej
350.000 zł – budowa oświetlenia w ulicach Gwardyjskiej i Spartańskiej
300.000 zł – przebudowa chodników w ulicach Lotników, Wojska Polskiego, Fabrycznej, Żwirki i Wigury, Batorego, Rumiankowej
250.000 zł – przebudowa klatek schodowych w budynku Przedszkola nr 3
200.000 zł – wyposażenie amfiteatru (dotacja dla SCK)
190.000 zł – utworzenie placu zabaw przy przedszkolu nr 1
100.000 zł – „Kraina przygód” – projekt rewitalizacji Ogródka Jordanowskiego
60.000 zł – budowa oświetlenia w ulicy Topolowej
50.500 zł – dofinansowanie zakupu samochodu dla policji
50.000 zł – budowa oświetlenia w ulicy Zacisznej
50.000 zł – budowa i dobudowa oświetlenia w ulicach: Lema, Energetycznej, Termicznej, w części Konopnickiej i Kochanowskiego
50.000 zł – wykonanie projektu systemu zabezpieczającego budynek Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
49.572 zł – adaptacja pomieszczeń z przeznaczeniem na działalność klubu Senior+
40.000 zł – dobudowa oświetlenia w ulicy Niemcewicza
30.000 zł – budowa oświetlenia w ulicy Mazowieckiej”
30.000 zł – projekt rewitalizacji stadionu przy ul. Chopina
20.000 zł – dokumentacja przebudowy dachu przedszkola nr 4
15.000 zł – dokumentacja techniczna przebudowy ulicy Rozlazłowskiej

Dodatkowe 300 tysięcy przeznaczono na kompleksową przebudowę ostatniego odcinka ul. 15 Sierpnia (dodatkowe prace) a 50 tys. na zakup drugiego samochodu typu „brygadówka” dla ZGK.

„Za” inwestycjami zagłosowali: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Renata Sokołowska, Sylwester Kaczmarek, Edward Stasiak, Arkadiusz Karaś, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.
„Przeciw” byli: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak i niezrzeszony w żadnym klubie radny PO Jacek Krzemiński.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz