Dni Sochaczewa bez fajerwerków

Fot. Janusz Szostak

Tegoroczne obchody Święta Mieszkańców, czyli Dni Sochaczewa, przeszły niemal niezauważalnie. Rok temu z powodu pandemii nie odbyły się żadne imprezy poza mszą św. i kilkoma relacjami online. W tym roku było niemal podobnie, chociaż część imprez odbyła się już z udziałem publiczności na żywo. Jednak sporo imprez kulturalnych było tylko w sieci. Mieszkańcy tęsknili do koncertów, kiermaszów oraz mazurka na placu Kościuszki.

 – To już nie to, co było w poprzednich latach. I właściwie dlaczego inaugurację Dni Sochaczewa zaplanowano na piątek, 11 czerwca na godzinę 12.00. Dla kogo, dla emerytów i rencistów, czy może wagarowiczów? Była tylko garstka ludzi na placu Kościuszki, kiedy wciągano flagę na maszt i grano hejnał. Szkoda też, że nie zorganizowano plenerowych koncertów czy pokazów. Część tego, co jest transmitowana, mogła być na placu lub w parku – wzdychał Szymon, jeden z mieszkańców Sochaczewa, dodając, że transmisje online w zasadzie są już nużące, zwłaszcza gdy jest piękna pogoda i ludziom nie chce się siedzieć w czterech ścianach.

 Salwa na początek

Tegoroczne Dni Sochaczewa rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi miejskiej na maszt przy akompaniamencie hejnału Sochaczewa. Poczet sztandarowy w tym roku był wyjątkowo okazały i właśnie żal, że tak niewielu mieszkańców mogło go zobaczyć.

Rycerze zakuci w metalowe zbroje i w pełnym rynsztunku średniowiecznym prezentowali się okazale. Zaraz po wciągnięciu flagi oddano salwę z historycznych armat z okazji 800-lecia kasztelanii sochaczewskiej. Armaty wypaliły ze wszystkich luf, bez problemów technicznych.

W inauguracji uczestniczyli Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, wraz ze swymi zastępcami – Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim. Ponadto był obecny Sylwester Karczmarek – przewodniczący rady miejskiej wraz z wiceprzewodniczącym Edwardem Stasiakiem. Tradycyjnie jak zawsze pojawiła się starosta sochaczewski Jolanta Gonta wraz z zastępcą Tadeuszem Głuchowskim.

Po tej części na placu Kościuszki otwarta została wystawa „30 lat samorządu sochaczewskiego 1990-2020”. W ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła na organizację obchodów, stąd tegoroczna plenerowa prezentacja przedstawiająca historię trzech dekad samorządności. Ale nie tylko ta wystawa dotyczy ostatnich 30 lat samorządu. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można było zapoznać się z jubileuszową publikacją na ten temat.

Sztuka i zabawa

W Galerii Hugo w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą 11 czerwca otwarta została wystawa malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii artystycznej w wykonaniu twórców z Sochaczewa i Mazowsza, pod hasłem „Aplauz 2”. To kontynuacja cyklu, który w tym roku nosi tytuł „W przestrzeni sztuki”. Marcin Hugo-Bader, kurator wystawy, zaznaczył, że jego cykl jest przedłużeniem „Malarni”, czyli corocznej wystawy lokalnych artystów zapoczątkowanej przez Sławomira Burzyńskiego, nieżyjącego malarza i felietonistę.

Na tegorocznej wystawie zgromadzono dzieła 20 artystów i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Na wystawie prezentowane są prace Kamila Biernackiego, Nelli Bryłowskiej, Zdzisława Chlebowskiego, Barbary Derdy, Tomasza Retmana, Michała Florczaka, Klaudiusza Grabisny, Marcina Hugo – Badera, Barbary Jachimowicz, Daniela Kruka, Zenona Kowalczyka, Bartłomieja Kurzei, Mirosławy Łękawskiej, Dariusza Mląckiego, Emilii Młynarczyk, Piotra Romanowskiego, Beaty Sałacińskiej, Danuty Sawy, Beaty Szustkiewicz i Anny Szymajdy.

Potem odbyła się premiera tomiku poetyckiego „Rozmowy z Chopinem i Historią” autorstwa Stanisławy Podgórskiej oraz gry turystycznej, historycznej. Zaprezentowany został również link do spaceru wirtualnego po muzeum.

Z kolei w Kramnicach Miejskich pokazano najnowsze trzy publikacje – „Tadzio. Tadeusz Tomaszewski profesor Liceum Ogólnokształcącego im Fryderyka Chopina w Sochaczewie” autorstwa Wiesława Jana Tuszyńskiego, album „30 lat samorządu sochaczewskiego 1990-2020” oraz przewodnik turystyczny „Weekend w Sochaczewie”. Na koniec przedstawiona została gra wirtualna powstała w ramach inauguracji projektu „Sochaczew w panoramie 3D”.

W piątkowy wieczór w Galerii ZeDeK w SCK odbył się wernisaż malarstwa Gamida Ibadullayeva. Wystawa „Noc & Dzień” to przekrój twórczości artysty z ostatnich kilkunastu lat. To był pierwszy w tym roku i od pandemii prawdziwy wernisaż z udziałem publiczności. Otwarcia wystawy dokonał Artur Komorowski, dyrektor SCK, oraz Marta Wasilewska, kurator wystawy. Wernisaż był też okazją do promocji nowego filmu Gamida Ibadullayeva „Dusza bez adresu”, który niebawem będzie miał premierę.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 13 lipca. Galeria czynna jest od środy do piątku w godzinach 10.00-16.00. Możliwy jest też wirtualny spacer po niej na stronie sck.sochaczew.pl oraz na facebooku.

Na sportowo i online

Przez dwa dni – 11 i 12 czerwca odbywały się imprezy sportowe w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pierwszego dnia Sochaczewska Olimpiada Przedszkolaków na stadionie przy ul. Warszawskiej. Następnego dnia Turniej Siatkówki Plażowej w obiektach sportowych przy ul. Chopina, konkurs rzutów do kosza i turniej koszykówki przy hali sportowej na ul. Kusocińskiego.

Na placu Kościuszki ustawiony był ambulans McDonalda oraz prowadzona była akcja honorowych dawców krwi pod hasłem „Oddaj krew. Podziel się szpikiem, uratuj życie”.

Reszta atrakcji z Dni Sochaczewa to już tylko gry, zabawy, filmy i transmisje online przygotowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Sochaczewskie Centrum Kultury oraz miejskie placówki kulturalne – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie.

Koncerty wokalne przygotował Klub Piosenki prowadzony przez Jolantę Kawczyńską oraz Studio Wokalne pod kierunkiem Piotra Milczarka. W spektaklu „W tajemniczym ogrodzie”, według scenariusza i w reżyserii Jolanty Kawczyńskiej, zaprezentował się zespół Open Day Junior.

W wykonaniu Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek”, prowadzonego przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską, przygotowany został koncert „Od małego tańczę oberka ludowego”. Z kolei w jubileuszowym koncercie Open Day „Sochaczew Rozśpiewany” wystąpili laureaci poprzednich edycji projektu. Zaprezentowany został też musical „Oz – Remix” w reżyserii Dawida Żakowskiego, w którym do muzyki w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia wystąpili młodzi aktorzy Teatru Maska oraz zespół taneczny Abstrakt prowadzony przez Monikę Osiecką – Jaworską.

Zwieńczeniem programu SCK był specjalny koncert „Muzyczne fantazje” w wykonaniu Cameraty Mazovii pod dyrekcją Artura Komorowskiego, z udziałem Adama Manijaka (fortepian) i Roberta Stefańskiego (klarnet).

W niedzielę, 13 czerwca, odbył się ponadto Turniej tenisa stołowego w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego. W samo południe w Kościele Matki Bożej Różańcowej odprawiono mszę św. w intencji mieszkańców Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz