Dąb obrońca walczy o tytuł

Mieszkańcy powiatu sochaczewskiego mogą zagłosować na ponad 600-letni dąb ze Śladowa, aby stał się on najważniejszym drzewem w Polsce w tym roku. Dąb Obrońca został zgłoszony do Konkursu na Drzewo Roku 2021. Tym samym znalazł się w gronie 16 kandydatów z całej Polski.

 Klub Gaja organizuje od 11 lat konkurs na Drzewo Roku. Ma on na celu promowanie szacunku do przyrody i wyszukanie przykładów ciekawych oraz trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

W konkursie na Drzewo Roku 2021 nie szuka się drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szuka się drzewa najbardziej kochanego, z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

Jeden z sześciu

– Finałowa szesnastka została wyłoniona przez jury konkursu spośród blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły z całego kraju. To ulubione przez społeczności drzewa, otaczane przez nich szacunkiem, troską i opieką, bronione przed wycinką i te już uratowane. To drzewa, które mogą być dla nas prawdziwą lekcją ekologii i działań społecznych – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

Dęby w tym roku reprezentuje 6 okazów z całej Polski. Najstarszym wśród tej konkursowej szóstki dębów jest ponad 600-letni Dąb Obrońca ze Śladowa. Swoją nazwę otrzymał po tym, jak w czasie II Wojny Światowej ochronił posesję państwa Tempczyków przed pożarem, jaki wybuchł po zrzuceniu bomby przez Niemców.

Teraz to majestatyczne drzewo zachwyca solidną posturą i szeroką koroną. Na nim też swoje gniazdo odwiedza od wielu lat bociania rodzina. Drzewo, mimo wieków, jest zdrowe i piękne.

Inne konkursowe dęby, to 200-letni Dąb Fredry z Rzeszowa, który miał zostać wycięty w związku z przebudową ulic, 400-letni Dąb Dunin w Przybudkach, jeden z olbrzymów rosnących w Puszczy Białowieskiej, Joshua Tree w Gliwicach, który stał się symbolem walki mieszkańców o dziką dolinkę, zwaną przez wszystkich Wilczymi Dołami, gdzie swoje domy ma 37 chronionych gatunków ptaków. Jest też dąb zwany Drzewem Podwórkowym w Brzegu Dolnym, rosnący na małym osiedlu, ulubiony przez dzieciaki z podwórka. Również to Ocalały Dąb w Lublinie ulokowany w pasie zieleni ruchliwej ulicy, stanowiący przykład, że drzewa można zachować przy budowach i remontach dróg.

Niezwykła dziesiątka

Ponadto w konkursie znalazła się 100-letnia Lipa Ocalona z Wiśniowa, jedyna reprezentantka tego gatunku w tym roku. Groziła jej wycinka, ale dzięki mieszkańcom ocalała. Jest też 150-letnia topola ze Słońska, prawie 500-letni kasztan jadalny z Rept Śląskich, który jest najstarszym z tego gatunku w Polsce i jednym z najstarszych w Europie Środkowej oraz 100-letnia dzika czereśnia z Beskidu Śląskiego. Z kolei Wierzbowa Brama Krakowa, to dwa okazy wierzby białej, rosnące po dwóch stronach Mostu Grunwaldzkiego, a także 350-letni wiąz polny ze Zduńskiej Woli, jeden z największych okazów tego gatunku w Polsce i 120-letni wiąz szypułkowy zwany Strażnikiem Kopalni w Sosnowcu. Drzewa iglaste w tym roku reprezentują cypryśnik błotny z Kórnika, 120-letnia jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary i Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym.

– Drzewa pozwalają nam żyć i oddychać. Nasz wspaniały dąb przetrwał kataklizmy i wojny. Wysiał się w czasach średniowiecza i nadal jest krzepki. Trwa niewzruszenie, więc chyba warto, by rósł jako żywy pomnik przeszłości minionych dziejów. Zachęcam, by głosować na to nasze drzewo, by inni o nim usłyszeli – mówi jedna z mieszkanek Śladowa.

Do promocji i głosowania na Dąb Obrońcę namawia też Piotr Szymański, wójt gminy Brochów. Laureat, który zdobędzie największą liczbę głosów internatów, będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku i zawalczy o tytuł Drzewa Roku w Europie. Link do głosowania to https://drzeworoku.pl.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Brochów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz