Czy portfele cyfrowe są popularne w Polsce?

fot pixabay
Reklamy

Portfele cyfrowe dla wielu Polaków są wciąż nowością. Dopiero ostatnie lata i szybki rozwój handlu internetowego sprawiły, że sięgamy po nie częściej. Wciąż jednak wielu z nas czuje się bezpieczniej, korzystając wyłącznie z gotówki i płatności bankowych. A przecież to tylko dwie z wielu możliwości! Mamy do dyspozycji portfele cyfrowe, kody, kryptowaluty, punkty w programach lojalnościowych… Czemu więc nie są one jeszcze zbyt powszechnym środkiem płatności?

Płatności internetowe

Podczas zakupów online nie da się uniknąć pewnego ryzyka. Najczęściej wymienianym problemem jest potrzeba wpisywania na stronach sklepów danych karty kredytowej. Klienci często nie są przekonani co do ich bezpieczeństwa.

Podobnie z rozrywką. Pomimo wszelkich zabezpieczeń, wciąż mamy w pamięci różne ataki hakerskie i wycieki, spowodowane dziurami w systemach bezpieczeństwa. Kilkanaście lat wstecz, gdy rosła popularność gier online, w Polsce korzystano często z gier przeglądarkowych, a w tym również kasyn online, gdzie konieczne było przelanie pewnej sumy na konto. Rozrywki takie, jak poker i ruletka przyciągały wielu fanów, podobnie, jak współcześnie chociażby gry mobilne – proste w obsłudze i łatwo dostępne.

Problemy pojawiające się w wyniku działalności hakerów, doprowadziły do tego, że wielu użytkowników internetu obawiało się dokonywać jakichkolwiek transakcji w sieci. Problem trzeba było jakoś rozwiązać.

Portfele cyfrowe i pochodne metody stały się dodatkowym etapem w płatnościach. Odkąd się pojawiły, strona internetowa nie miała bezpośredniego dostępu do konta klienta, a jedynie do części jego funduszy, zgromadzonej w portfelu. Technologia ta była również bardzo uniwersalna i pozwalała dokonywać transakcji właściwie na całym świecie. Wystarczyło założyć konto przez stronę operatora.

Portfele cyfrowe w Polsce

Polscy klienci lubią lokalne metody płatności. Przelewy24 i BLIK zdecydowanie królują w naszych zakątkach internetu. Są w końcu szybkie i nadzorowane przez zaufane instytucje.

Wielu rodaków docenia jednak uniwersalne portfele cyfrowe. Można to zauważyć szczególnie w środowiskach młodych ludzi, poznających świat i całe życie przyzwyczajanych do szybkiego rozwoju technologicznego. Nowości są dla nich naturalne, a wszelkie ograniczenia – do pokonania. Trafiając na zagraniczną stronę, gdzie wybrany system płatności nie jest uznawany, młodzi internauci raczej postarają się obejść przeszkodę, niż zrezygnować.

Również sama obsługa nowych technologii jest dla nich intuicyjna i prosta. Założenie portfela cyfrowego zajmie kilka minut. Pierwszy przelew jeszcze mniej.

Pixabay

Polska w nowoczesnym świecie

Cokolwiek sądzimy o współczesnym konsumpcjonizmie, trzeba przyznać, że pozwolił on nam otworzyć się na świat zewnętrzny. Zakupy dokonywane dzięki portfelom cyfrowym wielu z nas pozwoliły sięgnąć po niedostępne dotąd towary i usługi, stać się częścią wielkiego świata.

Obserwując luksusy, prezentowane w galeriach zagranicznych blogerów, reklamach i wszelkich mediach, chcemy również je zdobyć. Choć oczywiście podstawą jest tu zwykła chęć posiadania, warto zauważyć, że możliwość zdobycia wymarzonego towaru motywuje nas do poznawania świata również poza siecią.

Portfele cyfrowe nie służą wyłącznie zbieraniu zbędnych produktów. Przyczyniają się raczej do tworzenia międzynarodowej społeczności, w której granice powoli się zacierają, a wszelkie luksusy stają się znacznie bardziej dostępne.

Tendencje

Z portfeli cyfrowych korzystają głównie młodzi ludzie, co nie oznacza, że są one zupełnie omijane przez starszych. W miarę rozwoju pracy zdalnej (mowa o kilku ostatnich latach), doceniono np. bony upominkowe, które wydawane są w formie karty cyfrowej i wykorzystywane bezpośrednio w sklepach. Środki z nich można też zwykle przelać do niektórych portfeli.

Niezależnie od wieku odbiorcy, ciekawą inicjatywą było też stworzenie przez Pocztę Polską kolekcji znaczków NFT. Portfel cyfrowy nie jest niezbędny do zakupu, ponieważ znaczki mają zarówno formę cyfrową, jak i papierową, jednak kontrola ceny inwestycji odbywa się, jak przy każdym tokenie. Można się spodziewać, że nowoczesna kolekcja zachęci zagorzałych tradycjonalistów do poszerzenia horyzontów.

Współczesny świat szybko się zmienia. Zatrzymując się, trudno jest później nadążyć za rozwojem technologii. Nawet jeśli wydaje się to zbędne, warto testować wszelkie nowości i korzystać z nich na bieżąco. Mają w końcu pomagać nam w codziennym życiu i sprawiać, że cały świat będziemy mieli na wyciągnięcie ręki!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz